kalp hastaları nasıl beslenir

Kalp Hastaları Nasıl Beslenir?

Kalp damar hastalıkları dünya da ölümlerin gerçekleşmesinde en çok neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kalp damar hastalıklarından ölme oranı ülkemiz de çok fazladır. Korunulabilir tedavi edilebilir olmasına rağmen obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol sahibi olan kişilerin doğru ve düzenli beslenmemesi ile hastalığa yakalanan kişi sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Beslenme Değişiklikleri Yapmak

Kalp hastalığı bulunan kişiler beslenme tarzını tamamen değiştirilmelidir. Yemeklerle alınan yağ oranı her zaman en az seviyede tutulmalıdır. Balık tüketimi diğer et ürünlerinin tüketilmesine oranla daha fazla olmalıdır. Tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Beslenme sırasında kurubaklagil tüketimine daha fazla yer verilmelidir. İdeal vücut kilosu korunmalıdır kilo alınması bu hastalık süresince önerilmemektedir. Süt ve süt ürünleri tüketirken daha az yağlı olanlar tercih edilmelidir.

Düzenli Beslenmek

Düzenli beslenmeyen kişiler kötü beslenme alışkanlıkları ve stres kişileri kalp hastalığına yakalanma oranını yükseltmektedir. Düzenli beslenen kişiler kalp sağlığını daha uzun yıllar boyunca koruyabilmektedir. Beslenme ve kalp hastaları rahatsızlıkları doğru orantılıdır. Eğer kalp hastalıklarına yakalanmak istemiyorsak az ve sık düzenli daha çok evde hazırlanan kullanılan yağdan haberimiz olduğu besinleri tüketmeliyiz. Evde hazırlanan yemeklere istediğimiz kadar yağ kullanmak kendi elimizde olduğu için dışarıda yenilen yemekler ve kullanılan yağlar bilinmemektedir. Her sabah öğlen ve akşam olduğunda yenilen düzenli yemekler yağdan uzak tutulan gıdalar, özel pişirme teknikleri sayesin de erken yaşta yakalanabileceğimiz kalp hastalıkları riskini azaltmış olmaktayız.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme denilince aklımıza ilk gelen yeterli gıda alınması ve bu gıdaların vücudumuzda parçalanarak enerjiye dönüşmesidir. Yaktığımız enerjiden fazla gıda almak bize sadece kilo olarak geri dönmektedir. Yeterli dengeli beslenme sonucun da bu istenmeyen ve kalp hastalığına neden olan kilodan kurtulmamızda mümkündür. Düzenli, sağlıklı ve yapılacak olan spor faaliyetleri sayesinde kalp hastalığına yakalanma riskimiz azalmış olur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.