kariyer planlaması nasıl yapılır

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

İş hayatına ya da hayata başlama açısından en önemli başlangıç noktası nasıl bir konumda olacağımızdır. Bu nedenle en önemli konulardan biri de iyi bir kariyere sahip olmaktır. Kariyer planı kişinin ulaşmak istediği hedeflere ulaştıracak bir plan-program ya da yol haritasıdır. Kariyer planlaması gerek iş hayatında gerekse özel hayatta karşımıza çıkabilecek ani durumlarda işimizi kolaylaştıracak bir programdır. Kariyer planlaması yapılırken öncelikle dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelen planladığımız hedefin ulaşılır olması ve gerçekten ne yapmak istediğimizden geçer. Kariyer planlaması yaparken kendi özellik ve yeteneklerimize göre bir plan yapmalıyız.

Bakış Açısı:

Kariyer planlamasında ilk yapılması gereken ulaşmak istediğimiz hedefi belirlemek ve bu hedefe ulaşmak için kararlı olmak gerekmektedir. Kariyer planlaması hazırlanırken her zaman farklı alternatiflerde göz önüne alınmalıdır. Belirlemiş olduğumuz hedefe karşı olan bakış açımız hedefe ulaşma yolunda büyük önem taşımaktadır.

Çalışma Alanı Belirleme:

Kariyer planlamasında hangi sektörde kariyer planlanıyorsa öncelikle o sektörü kendi özelliklerimize göre seçmeliyiz. Sektör seçimi yaparken de kendi kriterlerimize göre hareket etmek ve özelliklerimizi dikkate almamızda iş hayatında başarıyı yakalama açısından faydalı olmaktadır.

Pazarlama Planı:

Kendimize uygun meslek ve sektör belirlendikten sonra kendi yetenek ve deneyimlerimizi gerçekleştirmek için bir planlama yapılması gerekir.

Konumlandırma:

Hedeflerimiz dahilinde yapacağımız işin ne olduğu ve bu işi yapabiliyor olmamız gerekmektedir. Konumlandırma da kendimizi yapabileceğimiz işe göre hazırlama ve ona göre hareket etme açısından son derece önemlidir. İş hayatında belirlemiş olduğumuz konum başarıyı yakalama noktasında işin başında gelmektedir.

Yapılan Hatalar:

-Kısa ve uzun süreli hedefleri karıştırmak,
-Hızlı ve geçici çözümler aramak,
-Kendinizi tanımadan başarıyı başka şeylerde aramak,
-Kariyer sürecini tek başımıza yapmaya çalışmak,
-Kararlaştırdığımız kriterlerin değiştirilmeyecek olmasına inanmak,
-Öz güven eksikliği.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.