karpuzun vücut sağlığına katkıları

Karpuzun Vücut Sağlığına Katkıları

Yaz aylarının vazgeçilmez sulu meyveleri arasında yer almaktadır. Yaz aylarında hararet giderici ve idrar söktürücü özellikleri olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Dünya da ve ülkemizde en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Karpuz çocuktan gence ve yaşlılara kadar herkesin tercihleri arasında tercih edilen ve tüketilen bir besin olması sebebiyle tüketilen bir meyvedir.

Sağlık Açısından Karpuz

Karpuz şifalı meyveler arasında yer alır ve halk arasında da severek yenilen bir meyvedir. A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. %90 oranında su içerdiği için idrar söktürücü ve idrar yollarında yer alan enfeksiyonlardan da koruyucu etkisi etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan likopen sayesin de kalp ve damar hastalıklarından korur. Yine likopen sayesinde kemik hastalıklarını önlenebilir hale getirir. Sağlığa yararları saymakla erken yaşlanmayı önler bu yüzden bir çok kadın karpuza başvurur. Tansiyonu düzenler ve yüksek tansiyonun oluşmasını önler. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin olduğu için vücudumuz da bu dengelerin düzenlenmesini sağlar. Karpuz faydaları bununla da kalmaz ve diyet uygulayanlar sıklıkla kilo vermeye yardımcı olarak bu meyveyi tercih ederler.

Karpuzun Tercih Edilme Sebepleri

Karpuz meyvesi dünden bugüne çağlar boyunca en çok tercih edilen meyveler arasında yer almış ve şifacı olarak da bilinen bir meyve olmuştur. Daha çok insanları yerken susuzluğunu gidermesi için ve ferahlattığından dolayı tercihler arasında yer almaktadır. Sağlığa olan faydaları da saymakla bitmeyeceği için her zaman aranılan bir meyve olmuştur. Sağlık açısından tüketilen bir meyve olan karpuz hem de diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için de her zaman kolaylık sağlamıştır. İçerisin de bulunan A vitaminleri sayesinde cilt sağlığı açısından da bir çok faydası gözlenmiştir. Erken yaşlanma karşıtı olması insanların bu meyveye olan ilgisini artırmıştır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.