kendini tanı hayatını renklendir

Kendini Tanı Hayatını Renklendir

Benlik

Her insanın tanımayı en çok arzu ettiği şeylerden biridir, kendi benliği. Hayatı boyunca ulaştığı en önemli yerdir, insanın kendisi. Farkında olarak ya da olmadan çoğu zaman bu eksende döner durur düşünceleri. Kendini tanıyabildiği ölçüde, olayları ve varlıkları daha doğru tanımlamaya ve onlardan lezzet almaya başlar insan. Ve kendi sırlarını çözemediği ölçüde karanlık bulutlar kaplar zihin dünyasını.

Hayatın Renkleri

Kendindeki boyaları fark etmeden hayatın renklerini göremeyecektir insan. Çünkü herkes kendindeki renklerle boyayacaktır, kendi hususi dünyasını. İşte bu yüzden, en başta içsel bir yolculuğa çıkmalı. Hayatı anlamaya başlamasıyla birlikte başlar insanın bu ihtiyacı. Karşı konulamaz bir çekim hisseder iç dünyasına karşı. Ama bazen herhangi bir sebeple bu iç sesi duymadığı ya da nasıl yapacağını bilemediği için dinlemediği de olur. Dış etkenler devreye girer bu defa. Bir şekilde insanı, kendi iç dünyasına döndürür yaşadıkları. Kendini tanıma, sorgulama yönünde bir davettir çoğu anıları ve insana hep kendini tanı der adeta hayatı.

Hayatın Lezzeti

Hayatın lezzeti, işte bu renklerde saklıdır. Her insan çok farklı özellik ve kabiliyetlerle donatılarak gönderilir yeryüzüne. Ve gerçek mutluluğa erişebilir, kendisindeki bu kabiliyetleri keşfettiği ölçüde. Kendini ve yeteneklerini tanıdığı ölçüde öğrenecektir hayatta elde edebileceklerini ve hayatın ne anlama geldiğini. Diyebiliriz ki, kendini tanımadan hayatı doğru anlamlandırabilmesi mümkün olmayacaktır insanın.

Tersten okursak, hayatı anlamlandıran ve bu yönüyle her şeyi anlamlı kılan insanlar, yaşı kaç olursa olsun kendini tanıma olgunluğuna erişmiş kimselerdir. Bu kişiler yalnızca kendi dünyasını renklendirmekle kalmaz, kendileriyle temas eden insanların da dünyalarını aydınlatmaya vesile olurlar. İç dünyalarına ışık tutarak elbette.

Dünya hayatı, gerçekten kısa. Vakit kaybetmeden anlamının çözülmesi gerekir, kısalığına bakılırsa ve bu anlamın anahtarı her insanın kendi dünyasındadır. Kapıyı açmak için, insan kendini önce anahtarı bulmaya zorlamalı.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.