kepek neden oluşur nasıl geçirilir

Kepek Neden Oluşur, Nasıl Geçirilir?

Kepek problemi birçok insanın hayatında mutlaka karşısına çıkmıştır. Başlarda basit bir problem gibi görülse de giysilerimize kar yağmış gibi bir görüntü olması ve saçların yeni yıkandığı halde kirli görünmesi bu problemi büyük bir sorun haline getirebilir.

Kepek Neden Oluşur?

Kepek, sık saç yıkayanlarda görülebilir. Ayrıca saçlara sürülen jöle, sprey, köpük, kuru şampuan gibi ürünler de kafa derisindeki gözenekleri tıkayarak kepek oluşumuna neden olur. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına sahip olanlarda kepek problemi daha fazla görülür. Az su içme, sağlıksız beslenme de kepeğe neden olabilir. Bunlarla birlikte kuru cilt tipine sahip insanlar da tüm ciltlerinde olduğu gibi saç derilerinde de kuruma ve dökülme yani kepeklenme problemi yaşayabilirler.

Kepek Nasıl Geçirilir?

1)Sirke

Saçlarınızın son durulama suyuna iki bardak suya bir fincan sirke koyarak kepeği önleyebilirsiniz. Ya da saçınızı yıkamadan önce sulandırılmış sirkeyi saç diplerinizde bekletip daha sonra durulayabilirsiniz.

2)Aspirin

Şampuanınıza dört beş tablet aspirini ezip karıştırmak ve her banyoda kullanmak hem kepeğe hem de dökülmelere karşı etkili olacaktır. Hatta bu yöntemin saç gürleştirici ve yeni saçlar çıkarıcı etkisi bile vardır.

3)Karbonat

Saçlarınızı ıslatıp bir avuç kabartma tozunu saç derisine döküp ovalayın ve durulayın. Bu yöntemi saçlarınızı yıkamadan beş on dakika önce uygulayabilirsiniz. Hatta kimyasal karşıtı bazı kişiler şampuanların saçlarına çok zarar verdiğini düşünerek saçlarını sadece karbonatla yıkıyor ve saçlarına çok iyi geldiğini söylüyorlar. Başlarda saçlar sert ve kuru gibi görünse de zamanla eski yumuşaklığını ve sağlığını alıyor.

4)Kepek Şampuanları

Tabii ki kepek problemi için en etkili yöntem kepek şampuanıdır. Kendinize uygun ve paraben, sls içermeyen kepek şampuanını bularak kepekten kurtulabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.