kirazın vücut sağlığına katkıları

Kirazın Vücut Sağlığına Katkıları

Neden Meyve Tüketmeliyiz?

Meyvelerin içeriğinin büyük bir kısmı insan bedenindeki gibi su içermektedir. Meyve hafızayı güçlendirdiği gibi hastalıkların tedavilerinde de etkileri oldukça fazla görülmektedir. Meyveler içeriğinde hiç kolesterol içermeyen ve en doğal besin kaynaklarıdır.

Uykusuzluk Ve Eklem Ağrıları İçin Kiraz Tüketiminin Önemi

İyi bir antioksidan özelliği olan kiraz sağlığımıza fazla katkı sağlamaktadır. Kirazın en önemli özelliği bol miktarda A, C, K ve B6 vitaminlerini içerdiğinden kirazın sağlığa yararları çok fazladır. Antioksidan özelliği sayesinde uykusuzluk problemini azaltmaktadır.

Kalp hastalıklarına, kolon kanseri ve zihinsel hastalıklarına yakalanma riskini azaltan kiraz, bu özelliği kan şekeriyle alakalıdır ve yüksek miktarda hızla tüketildiğinde kan şekerini hızla yükselttiği gibi aynı şekilde hızla düşürebilmektedir. Bunun için dikkatli tüketilmelidir. Düzenli bir şekilde kiraz tüketmek veya kiraz suyu içmek özellikle karın yağlarını eritmeye yardımcı olmaktadır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltan kiraz antioksidanlar açısından zengin olmasından sebep bütün organların sağlığına olumlu yönde etki eder.

Kiraz yaşlanmayı yavaşlattığı gibi günlük olarak tüketilen bir bardak kiraz suyu cilt hastalıklarında iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin görevlerini neden olan sebepleri ortadan kaldırarak cilt sağlığına da ciddi katkıda bulunur. Bir miktar yenilen kiraz aşırı yorulmadan meydana gelen kas ağrılarını da gidermektedir.

Kolon kanseri özellikle son zamanlarda adı çok sık duyulan bir hastalıktır. Kirazın içinde bulunan antioksidan sayesinde düzenli tüketildiğinde bu hastalığa yakalanma riskini düşürmektedir. Kirazın sadece kendisi değil sapı da oldukça faydalıdır. Kiraz sapı, idrar söktürücü ve idrar yolu enfeksiyonları için oldukça faydalı bir meyvedir. Kiraz mutlaka gerektiği kadar tüketilmelidir. Kirazı fazla tükettiğimizde kişide ishal ve mide ekşimesi gibi durumlar oluşturarak, alerjik reaksiyonlara da sebep olabilmektedir. Yatmadan önce tüketilen kiraz uykuya rahat geçilmesini sağlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.