kişisel gelişim ve değişim

Kişisel Gelişim Ve Değişim

İnsan dünyaya geldiği andan itibaren yaşam koşullarına dâhil olmuş demektir. Şöyle ki, hayatta olan her insan bir şey için mücadele vermeli ve bir hedef doğrultusunda ilerlemelidir. Bu durum yaşam koşullarına ve şartlarına göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Nitekim her insanın oluru farklıdır, istekleri ve arzuları farklıdır.

Birey başkasında olan bir güzelliği isteyerek değil, kendisine lazım ve ihtiyacı olan bir güzelliği elde etmek uğruna değişim yaşamalıdır. Dolayısıyla kişisel gelişim üzerine yoğunlaşmalı ve kişiliğini gün geçtikte geliştirmelidir. Bir an duraksamamalı ve gevşememelidir, fakat yorulduğunda dinlenebilir. Sonra ise kaldığı yerden devam etmelidir. İnsanoğlunun yaşam sürdüğü kâinatın belirli düzenekleri vardır. Yaşayan her insan ise bu düzeneklere bağlıdır. Dünyaya gelen her insanın büyümeme ve yaşam koşullarından uzaklaşıp sorumluluk almama gibi bir şansı yoktur.

Kişisel Gelişim

Kişilik gelişiminde en önemli faktör bilinçtir. Bilinçli bir insan bünyesinde barınan güzellikleri görür ve bu doğrultuda kişiliğini geliştirmek üzere bir takım bilgiler edinir ve bunları fiile döker. Bir diğer önemli nokta ise değişim konusudur. Kişisel gelişim ve değişim birbiri ile bağlantılı unsurlardır. Kişiliğini geliştirmeye yönelen bir insan muhakkak değişim yolundan geçer yani değişim sürecine girer.

Kişisel Gelişimin Son Evresi Değişim

Değişim insanın bilinçaltında yatan sorunları keşfetmesi ve onlara çözüm bulma sürecidir. Her insanın başına gelen olumsuz durumlar kendi yapmış oldukları sebebiyledir. Bu olumsuz davranışları insanın bilinçaltında alışkanlık haline gelir ve kişiyi kötü yönde etkiler. Bu duruma düşen biri için çözüm yolu ise bünyesinde yatan güzellikleri görüp bunun için çaba sarf etmesidir. Nitekim güzellikler keşif edildikçe, insan bilinçlenmeye başlar, bilinçlendikçe sorunları algılar, sorunları algıladıkça fiile döker ve her yaptığı fiil artık tedbirli bir şekilde alışkanlık haline gelir ve bu alışkanlıklar iyi alışkanlıklar olduğu için bu defa iyilikler insanın bilinçaltına yerleşir ve artık güzel bir hayata başlangıç yapar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.