kız çocuk odası nasıl dekore edilir

Kız Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir

Cinsiyete Göre Değil Çocuğa Göre Odalar

Bol pembeli kız çocuk odaları ve maviye bezenmiş erkek çocuk odaları birçok ebeveyn tarafından tercih edilse de bazı uzmanlar, cinsiyete göre renk ve obje seçiminin çocuğun gelişimi için her zaman en doğru seçim olmayabileceğini bildiriyor. Çocuk odasının dekore edilme süreci, çocuğun gelişimini desteklemek için bir fırsata dönüştürülebilir. Bunun için yapılması gereken tek bir şey var: Çocuğu dekorasyon sürecine dahil etmek. Kendisini ilgilendiren konularda tercih yapabilmek, çocuğun özgüveninin artmasını sağlayarak başta sosyal ve duygusal gelişimleri olmak üzere birçok gelişim alanına katkıda bulunmaktadır.

Pembe Kız Rengi Midir?

Zannedilenin aksine renklerin cinsiyeti yoktur. Bazı kız çocukları pembeden hiç hoşlanmazken, bazı kız çocukları tüm eşyalarının pembe olmasını tercih edebilir. Bazı kız çocukları üzerine oyuncak fincan takımlarını dizebileceği raflara ihtiyaç duyarken, bazı kız çocukları için legolarının hepsini içine koyabileceği büyük çekmeceleri olan bir oyuncak dolabı daha kullanışlı olabilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Maliyetli Bir İş Mi?
Çocuk odasını dekore ederken, kararları çocukla birlikte vermek pek çok ebeveyni endişelendirmekte. Çocuğun aile bütçesini zorlayan isteklerini nasıl karşılayacaklarını ya da nasıl ret edeceklerini bilemeyen ebeveynlerin unutmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi çocuğu dekorasyon sürecine dahil etmenin, çocuğun istemesi,  ebeveynin de gerçekleştirmesi anlamına gelmediğidir. Çocuğa, dekorasyonun bütçeyle ilgili kısımlarından da çocuğun yaşına uygun bir şekilde ve anlamakta güçlük çekmeyeceği kelimeler seçerek bahsedilmelidir. Ebeveynin becerilerine ve zaman ayırabilme imkanına göre, çocuğun, odasının dekorasyonuna dair pek çok isteği karşılanabilir.

Odasında mutfak isteyen çocuklar için, kalın mukavvadan ya da ebeveynin marangozluk becerileri el veriyorsa, suntadan mini bir mutfak inşa edilebilir. Odanın bir köşesine kocaman ve el yapımı bir bebek evi yerleştirmek, eğer bunun için zamanı varsa, ebeveyne en fazla 30 TL’ye mal olurken, sürece dahil edilirse çocuğun da küçük motor becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.