kleptomani hakkında bilgiler

Kleptomani Hakkında Bilgiler

Kleptomani genel olarak kişinin ihtiyacı olmayan veya değersiz eşyaları izinsiz olarak almasıdır. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen ve tedavi edilmesi gereken bir psikolojik rahatsızlıktır. Çalma hastalığıdır ama hırsızlık hastalığı demek çok da doğru olmaz. Bu rahatsızlık dürtü kontrol probleminden kaynaklanır. Kişiler kendilerine engel olamadan değersiz eşyaları çalabilir. Maddi ihtiyacı olmaksızın bir kişinin izinsiz olarak çeşitli eşyaları alma eyleminde bulunmasına kleptomani diyoruz.

Türkiye’de çok fazla kleptomani vakasına rastlanmamakla birlikte Amerika’da kleptomani rahatsızlığından muzdarip onlarca kişi vardır. Çoğunlukla bilinçli olarak yapılsa da kişi kendini durduramadığı için bu eylemi gerçekleştirmektedir.

KLEPTOMANİ BELİRTİLERİ

– Kişide çalma isteği mevcuttur.
– Çaldıkları nesnenin ne olduğu veya maddi değeri onlar için önem arz etmemektedir.
– Sürekli var olan bir çalma arzusuyla mücadele ederler.
– Koşul, zaman, mekan fark etmeksizin izin almadan eşyaları alma eğilimindedirler.
– Çalma durumu bir kerelik değil süreklidir.
– Aynı tip nesneleri çalma çoğunlukla gözlenir.
– Nesnenin ne işe yaradığı veya bir işe yarayıp yaramadığı kişi için önemli değildir.
– Çalma durumu bu kişilerde haz ve mutluluk kaynağıdır.
– Çaldıkları eşyayı çaldıklarını inkar ederler.
– Çaldıkları eşyanın parasını bile ödeyebilirler.

KLEPTOMANİ NEDENLERİ

Dürtü kontrol problemidir. En büyük faktör olarak stres suçlanmaktadır. Genellikle orta ya da yüksek sosyoekonomik düzeydeki kişilerde rastlanmaktadır. Kişi kendini bulunduğu çevreye ait hissetmiyorsa kleptomani görülebilir.

Alt düzeydeki bir kişinin üst düzeye çıkma isteği ya da bulunduğu düzeye kendini ait hissetmemesi kleptomaniyi tetikleyebilir. İki grup arasında çelişki yaşamak buna yol açabilir. Bunlara ek olarak bebekliğinde, çocukluğunda ailesinden sevgi doyumuna ulaşamayan, güvenli bağlanamayan kişilerde görülebilir. Engellenmiş, başarısızlıklarla fazlaca karşılaşmış kişilerde kleptomani ortaya çıkabilir.

KLEPTOMANİNİN TEDAVİSİ

Sık görülen bir hastalık olmamasıyla birlikte kleptomani tedavisi mümkündür. Bu rahatsızlığın altında yatan psikolojik nedenler araştırılmalı, onun üzerine gidilmelidir. Bir psikoterapist yardımıyla ve psikoterapi seanslarıyla kleptomaninin tedavisi mümkündür. Kleptomaninin tedavisinde psikodinamik ya da bilişsel davranışçı terapi ekolüyle çalışılmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.