kötü kolesterol nedir kurtulma yöntemleri

Kötü Kolesterol Nedir? Kurtulma Yöntemleri

Kolesterol tüm canlılarda bulunur. Kendini hemen göstermeyen sinsi bir hastalıktır. Kalp ve beyin damarlarını ciddi olarak etkiler. Yaşamın devamı için gerekli bir yapı taşı olan kolesterol vücutta eksik olursa bazı fonksiyonların düzgün çalışmamasına yol açar. Bu organların başında kalp, beyin ve böbrekler gelir.

Kolesterolün Vücut İçin Önemi

Sağlıklı bir hayat için kolesterol seviyesinin dengeli olmasını sağlamak gerekir. Kolesterolü normal seviyede tutmak vücudun sağlığı açısından çok önemlidir. Hareketsiz bir yaşam kolesterolü kötü yönde etkiler. Kötü kolesterolü önlemek için 4 ayda bir kolesterol testi yaptırmak gerekir.

Kolesterol Rahatsızlığına Neden Olan Etmenler

Alzheimer özellikle tetiklerken, aşırı derecede yağlı yiyecekler tüketilmesi, spor yapmamak, aşırı kilolu olmak, önemsenmeyen bazı kalp rahatsızlıkları ve hareketsiz bir vücut kötü kolesterol oluşmasına sebep olur.

kötü kolesterol nedir kurtulma yöntemleri-1

Kötü Kolesterolden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Kötü kolesterolden kurtulmak için bitkisel tedavi yöntemlerinin yanı sıra öncelikle yaşam tarzlarının değiştirilmesi gerekir. Öncelikle;

1-Dengeli beslenmek: Karbonhidrat içerikli besinlerin düşük miktarda tüketilmesi, Protein tüketimi, deniz ürünleri gibi gıdaların daha fazla tüketilmesi kötü kolesterolün önlenmesinde ve dengede tutulmasında etkilidir. Lifli ve posalı gıdalar tüketmek gereklidir. Özellikle yanmış ve fazla kullanılmış yağlardan uzak durmak gerekir. Enginar ve enginar yaprağı bu rahatsızlıkta oldukça etkilidir. Günde bir tane enginarın haşlanılarak tüketilmesi faydalıdır. Enginar yaprağının kaynatılarak günde bir bardak içilmesi kötü kolesterolü engelleyecektir.
2-Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmak: Alkol ve sigara kötü alışkanlıklardan kaçınmak kötü kolesterolü engellemede önemli bir etmendir.
3-Spor yapmak: Tempolu yürüyüş yapmak, yüzme, bisiklet sürmek önemli etmenlerdir.
4-Sağlık görevlileri tarafından verilecek olan tedaviye uymak: Doktorların kolesterol tedavisi için vermiş olduğu reçeteler, kişilerin bütün tetkikleri üzerinden yapıldığı için bu tedavilere mutlaka uyulmalıdır.
5-Öğün aralarında ve yatarken su içmek gerekir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.