kramp neden oluşur nasıl tedavi edilir

Kramp Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kasların hareketini sağlamak için önce kasılıp sonra gevşerler. Bu esnada kasılan kas gevşeme olmadan tekrar kasılır ise kramp meydana gelir. Bu durumda çeşitli ağrılar meydana gelmektedir, uzmanlara göre damar yırtılmalarına kadar neden olabilir.

Sebepleri

Uzmanlar kramp sebepleri arasında birçok çalışma yapmaktadırlar. Bunlar en yaygını elektrolit ve hidrasyon bozukluğu kas ağrısına sebebiyet vermektedir.

Tedavisi

Uzmanlar krampın meydana gelmesi halinde eğer egzersiz yapıyorsanız hemen bırakmanız gerektiğini ve bir kişiden yardım isteyip ayağınızı esnetme yapmanız gerektiğini vurgulamıştır. Eğer esneme yapamıyorsanız ağrınız çok fazla ise uzmanlar sıcak şu uygulanmasını önermektedir. Sıcak su ayağı yumuşatarak kramp giren bölgeye rahatlamayı sağlamaktadır.

Uzmanlar tedavi için mutlaka bir gidilmesi gerektiğini belirtmiştir. Aksi halde birçok nedene sebep verebilir. Bireye zarar vermeyecek kadar kısa süreli kramplar için uzmanlar cyclobenzaprin, baclofen ve botulinum ilaçları önermektedir. Bu ilaçlar birçok hasta için olumlu sonuçlandı. Birçok kişi tarafından ve uzmanlar için önerilen bu ilaç kramp hastalığı özellikle kısa vadeli kramp hastalığı çekenler için oldukça işe yaramıştır.

Uzmanlar krampı önlemek için egzersiz yapmadan önce ısınılması gerektiğini belirtmiştir. Yapılan araştırmalarda egzersiz yapmadan önce ısınmayan birey krampa daha çok yakalandığı belirtilmiştir. Çevrenizde veya başka yerlerde duyduğunuz egzersizleri hemen denemeyin ilk basta bireyin kendine zaman vermesi gerekmektedir. Uzmanlar tiroid hastalığı olanlar kesinlikle bir doktora danışması gerektiğini belirtmiştir. tiroid hastalığı olanların kalsiyum değeri az olduğu için kramp ve birçok hastalığa neden olabilir.

Uzmanlar gebe olanların oldukça dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Özellikle sıvı ve elektrolit dengesine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Yapılan araştırmalarda krampın yazın daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Uzmanlar bunun sebebi olarak bireyin susuz kaldığını söylemektedir. Su insanlar için oldukça önemli besin kaynağı olduğundan kesinlikle aksatılmaması gerektiğini belirtmişlerdir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.