kuzukulağının vücut sağlığına katkıları

Kuzukulağının Vücut Sağlığına Katkıları

Halk arasında turşuotu, ekşilik, ekşikulak, oğlak kulağı, ebemekşisi gibi adlarla da anılan kuzukulağı haziran ve eylül ayları arasında çiçeklenen, yaprakları tüysüz, ortalama boyu 50 cm – 60 cm kadar olan bir bitkidir. Orman ve çayırlarda sıklıkla bulunan kuzukulağı nemli yerleri ve kumlu toprakları sever. İçerdiği etken maddeler nedeniyle sağlığa katkıları bilinmektedir.

Kuzu Kulağının İçerdiği Maddeler

Kuzukulağının yapraklarında oksalik asit ve potasyum oksalat; köklerinde ise antrakonin, tanen, reçine ve nişasta bulunmaktadır. A, B ve C vitaminleri ile fosfat ve demir açısından da zengindir. İçeriğinde bulunan bu ekten maddeler nedeniyle yüzyıllardan beri bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Kuzukulağının Kullanıldığı Hastalıklar ve Durumlar

Kuzukulağı salata olarak yendiğinde bağırsakları yumuşatır, böbrekleri çalıştırır ve kabızlığı gidermede yardımcı olur. Bunun yanı sıra, ateş düşürmede ve kanamayı durdurmada etkilidir.

Kuzukulağı yapraklarının suda haşlanmasıyla yapılan lapa, mide şişkinliğini gidermede ve diş ağrılarını dindirmede faydalıdır. Ayrıca kuzukulağı lapasının sedef hastalığı, egzama gibi deri hastalıklarında sürülerek kullanılmasının fayda ettiği düşünülmektedir.

Emziren annelerin sütünün çoğalması ve vücudunun hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi için kuzukulağı önerilmektedir. Demlenerek hazırlanacak kuzukulağı çayıyla safranın söktürülmesi ve ateşin düşürülmesi mümkündür. Kuzukulağının etken maddesinin sunduğu faydalardan yararlanmak için hastalar mutlaka doktorlarına da danışmalı ve bir fitoterapi uzmanıyla da görüşmelidir.

Kuzukulağının Sağlığa Katkıları

Kuzukulağının tüketilmesi için hastalıklardan muzdarip olunması gerekmez. Gerek kolay yetiştirilmesi gerekse de rahatlıkla temin edilebilmesi nedeniyle günlük hayatta sıklıkla tüketilmesinin zararı bulunmaz. Kuzukulağı salatalarda, çay olarak veya yemek olarak pişirilerek tüketilebilir. Kilo aldırmadığı gibi mideye de olumsuz bir yan etkisi yoktur.

Kuzukulağını Yemesi Tavsiye Edilmeyen Hastalar

Kuzukulağı içerdiği etken maddeler nedeniyle sağlığa katkıda bulunmakla birlikte, gut hastası, böbrek hastası ve romatizma hastası kişiler için olumsuz yan etkiler yapabileceğinden bu hastalara tavsiye edilmez.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.