lösemi türleri belirtileri ve tedavisi

Lösemi Türleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Toplumda kan kanseri türlerinden bilinen lösemi, kemik iliğinden kaynaklanan ve kan üretimini sağlayan kök hücrelerinden birinin gelişmesinin bir aşamasında duraklaması ya da kontrol edilemeyecek derecede çoğalmaya başlamasıdır. Kemik iliğinde başlayan lösemi, tüm organlara yayılır. Kemik iliği vücudun kan üretim sistemidir. Lösemi kan üretim sistemini ve lenfatik sistemi etkiler. Tedavi edilmezse ilerleyici özelliğe sahip kötü huylu bir kanser türüdür.

LÖSEMİ TÜRLERİ

Lösemi akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut lösemiler, aniden ortaya çıkan ve hızlı ilerleyen lösemi türüdür. Akut lösemiler, akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve akut miyeloblastik löseli (AML) olarak ikiye ayrılır. Kronik lösemiler ise çok yavaş seyirde kalır ve yıllar içinde ilerleme gösterebilir. Kronik lösemiler, kronik lenfositik lösemi (KLL) ve kronik miyeloid lösemi (KML)olarak iki türe ayrılır.

Akut lösemiler en çok çocuklarda görülmekte olup, çok hızlı ilerlemektedirler. Kendini çok hızlı belli eden bu tür, kan hücrelerinin üretimini sağlayan kök hücrelerin kanserleşip kontrol edilemeyecek derecede çoğalması ile oluşur. Kronik lösemi, akut lösemi gibi hızlı bir şekilde ilerlemez. Daha yavaş ilerleyen kronik lösemi daha iyi ve hızlı sonuç verir. Lösemi türleri tedavi süreçlerinde çok önemli olmakla birlikte belirtileri açısından da önem taşımaktadır.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ

Lösemi belirtileri, kan kanserinin diğer türlerindeki bulgularla benzerlik gösterir. Kansızlıkla ilgili olarak, solukluk, halsizlik, oldukça çabuk yorulma ve nefes darlığı lösemi belirtileridir. İştahsız olma, kilo kaybetme, terleme, ateşlenme, kemik ağrıları, burun ve diş eti kanamaları da belirtiler arasındadır.

LÖSEMİ TEDAVİSİ

Lösemi hematoloji uzmanları tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Teknolojinin gelişmesiyle keşfedilen yeni yöntemler sayesinde lösemi tedavisi için başarı oranı her geçen gün artmaktadır. Lösemi tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri kemoterapidir. Kemoterapi 24 ay süren bir tedavi türüdür. Bunun dışında kemik nakli de lösemi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Kök hücre nakli ise ilaçlarla lösemisi tedavi altına alınamayan hastalarda sıklıkla tercih edilir. Kök hücre nakli dokusu uyan kardeş, yakın akraba ya da yine dokusu uyan gönüllülerden alınan kök hücre yardımı ile yapılmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.