manuel terapi nedir faydaları

Manuel Terapi Nedir? Faydaları

Vücutta hareket sistemi elemanlarından bağ, kas ve eklem bölümlerinin etkilenmesi ile ortaya çıkan fonksiyon kayıpları ve ağrıların özel teknikler ile tedavi edilmesi yöntemine manuel terapi denmektedir.

Manuel Terapi konusunda özel eğitim almış uzman kişilerce yapılan ve özel birtakım teknikler içeren ve vücudun biyomekaniklerini kullanan, ayrıca insanın doğal hareket etme yeteneğinden referans alan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Manuel Terapist ise hasta şikayetlerine bakarak, eklem ve çevresinde oluşan anatomik yapıları birtakım özel testler ile kontrol eder, eklem ve çevresi dokulardaki ağrı oluşturan mekanizmaları ortaya çıkarmaktadır.

Vücut Nasıl Dejenere Olur?

Vücut bir makine gibi çalıştığından, hem kendi ağırlığından da kaynaklanan hem de yerçekimini yenme stratejisinden hem de güç ortaya çıkaran kasların etkisi ile zaman zaman da günlük yaşam hareketleri icra ederken farkında olmadan alınan vücut bütünlüğünü bozan travmaların neticesi ile dejenere olmaktadır.

Bu dejenerasyon da başlangıçta vücut bütünlüğüyle yapısal değişiklikler yapmaz iken aynı mekanizmaların uzun süreli tekrarlarıyla bazen de değiştirilemeyecek yapısal bozukluklara neden olur. Bu yapısal bozukluklar arasında kireçlenmeler, kas – bağ yırtıkları, fıtıklar ve deformitreler gibi bozukluklar yer almaktadır. Manuel terapi nedir sorusuyla, zamanla oluşan bu bozukluklara çözüm bulunmaktadır.

Manuel Terapinin Diğer Tedavilere Göre Faydaları

Diğer tedavilere göre manuel terapinin faydaları, kısa zaman içerisinde iyileşme imkanı sağlamaktadır.

Tek seansta ağrının büyük kısmı giderilebilmektedir.

Problemli bölgeye yapılan uygulamalar hızlı ve etkili bir çözüm sağlamaktadır.

Hiçbir yan etkisi yoktur.

Başarı oranı yüksektir.

Manuel terapi uygulamalarında tamamen kanıta dayalı klinik ve tıp bilgiler kullanılır.

Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmeksizin tamamen doğal bir terapidir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Manuel terapi; bel rahatsızlıkları, boyun rahatsızlıkları, omuz problemleri, kalça problemleri, el bileği problemleri, ayak bileği rahatsızlıkları, kırık sonrası rehabilitasyon, dirsek problemleri gibi hastalıklarda etkilidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.