migren işitme kaybına neden olabiliyor

Migren İşitme Kaybına Neden Olabiliyor!

Migren Nedir?

Bir baş ağrısı tipi olan migren ağrısı şakaklar, göz çevresi ve ensede başlayarak yayılan, ışığa, sese hassasiyet duyulmasına sebep olan bir hastalıktır. Baş ağrıları çoğu zaman şiddetli ve ani ataklar halinde oluşmaktadır. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen migren hastalığından kurtulmanın en basit yolu stresten uzak durmaktır. Ayrıca karanlık odada uyumak ve şiddetli seslerden uzak durmak da migren ağrısını hafifletmektedir. Migren tedavisi aksatılmadan düzenli kontroller eşliğinde yapılmalıdır.

Migren’in Belirtileri Nelerdir?

Genç yaşlarda ortaya çıkan bu hastalığın başlama zamanı bazen küçük yaşlara kadar inmektedir. Hastalığın; karamsarlık, huzursuzluk, sık sık esneme, susuzluk, sık sık idrara çıkma, kabızlık, hızlı kalp atışı, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, dokunma-görme-konuşma duyularında bozukluk, işitme kaybı, uyuşma ve sese karşı hassasiyet gibi belirtileri bulunmaktadır.

Migren İşitme Kaybına Neden Olabiliyor

Özellikle orta yaşlardan itibaren her yıl işitme testi yaptırılmalıdır. Eğer kişinin migren hastalığı varsa bu testleri daha da sıklaştırmalıdır. Çünkü Mısır Assiut Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nde yapılan son araştırmalarda migren hastalığının ani işitme kayıplarına sebep olduğu belirlenmiştir. Hatta araştırmaların gösterdiğine göre migren hastalarının işitme kaybı yaşama ihtimalinin diğer insanlara göre iki kat fazla olduğu ve üçte ikisinin kokleadaki işitsel yollarında bozukluk olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise, migren hastalığının kan dolaşımı sistemine zarar vermesidir.

Duyuların düzgün çalışabilmesi için kan dolaşımının sağlıklı olması gerekmektedir. Bu yüzden de migren hastaları dolaşım bozukluklarından dolayı bir veya iki kulakta aniden ortaya çıkabilen veya zamanla oluşabilen işitme kayıplarına maruz kalmaktadırlar.

Ani işitme kaybından her yıl beş bine yakın kişi etkilenmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hızla sağlık kurumlarına başvurulması durumunda işitme kaybı tedavi edilebilmektedir. Ayrıca migren hastalarının ani işitme kayıplarına karşı testlerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.