motivasyon nasıl yükseltilir

Motivasyon Nasıl Yükseltilir?

Motivasyon, bir şeyler için çabalama isteğidir. Temele hedefi koyduran, başlatan ve geliştiren bir süreçtir. Motivasyon kişisel gelişim için güçlü olmayı sağlayan iç kaynaktır. İnsan zaman zaman bir çöküntü durumu yaşadığından motivasyonu canlı tutmak için birkaç faktör vardır.

1. Gerçekçi Bir Hedef Bulmak Ve Ne İstediğini Bilmek

Motivasyon yükseltme yöntemlerinden birisi ödüldür. İnsan anlamı olmasa da bir şeylere her zaman ulaşmak ve ödülün sahibi olmak ister. Ama hedeflerin belirsiz olmasından ziyada belirgin gerçekçi hedeflerden başlamak insanı daha kolay motive eder. Kişinin plan yapıp istediğine odaklanması, bir şeyler yapmak için bir nedene sahip olması motivasyonu yükseltmek için önemli bir adımdır.

2. Hedefleri Unutmamak Ve Büyük Düşünmek

Kişinin hedefi ne ise o her zaman göz önünde tutmalıdır. Çevresine hedefini unutmamasını sağlayacak birtakım şeyler yerleştirmelidir. Önce ufak küçük hedefleri başarmalıdır. Başardığında alışkanlık kazanacağı için artık hedefler büyük hedeflerini düşünür. Büyük düşünmek bazen pes etmeye zorlasa da çevresine ve kendisine bu motivasyonu sağladığı için hedefine büyük bir çabayla sarılacaktır.

3. Hayal Kurup Dilek Tutmak

İnsanın geçmişi düşünmesi ve ondan ders alması önemli ve doğru adımdır. Ama sürekli geçmişi düşünmek insanı geleceğe adım atmasını sağlamak yerde olduğu yerde durmasını sağlar. Geçmişle birlikle geleceği düşünmek, hedefin hayalini kurmaktan vazgeçmemek ve hedefleri içten istemek motivasyonu güçlendirir.

4. Kendine Değer Vermek Ve Geliştirmek

Motivasyonun kaynağı insanın kendisidir. İnsan kendisini sevmesi, hedefine tutunması ve çabalaması güç kaynağıdır. Sevmek, yaşamaya değer vermek, korkularla yaşamayı öğrenmek, yeteneklerini geliştirmek, mutlu olmak, doğayla uyumlu egzersizler yapmak, sağlıklı beslenmek, müzik dinlemek gibi eylemler insanı hem geliştirir. Olumsuz düşünler, stres, fazla uykusuzluk, kendine inanmama, zamanı geldiğinde hedefe ara vermeme gibi eylemler motivasyonu düşürür.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.