oyunlar ve çocuk gelişimi

Oyunlar Ve Çocuk Gelişimi

Çocuklara oyuncak alırken özenli davranmak gerekmektedir. Çocukların hayal güçlerini kısıtlamayan ve bağımlılık yapmayan oyuncaklardan seçilmelidir. Okul dönemindeki çocuklar için alacağınız oyuncaklar çocuğunuzun derslerindeki başarıyı olumsuz etkilememelidir.

Planlı Aktiviteler Çocuğa Oyun İçin Zaman Bırakmıyor

Çocuklar oyun oynamaya bayılırlar. Zamanlarını hep oyun oynayarak geçirmek isterler. Çocuklarınızın bir zaman geçirme aracı olarak gördüğü oyunlar aslında çocuklarınıza hayat hakkında, dünya hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden planlı aktiviteler ile çocuğunuza yük yapmak doğru değildir. Planlı aktiviteler çocuğunuzu yorabilir ve sıkabilir. Çocuğunuzun bağımsız oyun kabiliyetini geliştirmek için tek başına oynamasına izin vermeli çocuğunuzu rahat bırakmalısınız.

Bu Oyunlar Çocukların Hoşuna Gidiyor

Fiziksel Oyunlar: Çocukların çok güçlü bitmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Çocuğunuza bu enerjiyi atabilmesi için bol miktarda fiziksel aktivite yapmak işe yarayacaktır. Yerinde duramayan bir çocuğunuz varsa çocuğunuz için eşyaları bir kenara itip sandalye, yastık, battaniyelerle egzersiz sınıfı oluşturup güzel ve eğlenceli parkurlar yaratabilirsiniz.

Kıyafet Değiştirme Oyunları: 1-1 buçuk aydan itibaren çocuklarınıza giyinip kuşanmak çok eğlenceli ve zevkli gelmeye başlayacaktır. Kendi giysi dolabınızdaki eski kıyafetlerinizi, giyilmeye kıyafetlerinizi, bez parçalarını toplayıp çocuğunuza evde kendi ellerinizle yeni kıyafetler yapabilirsiniz.

Evcilik Oyunu: Ev işleri yapıyormuş gibi oyalanmak çocuklarınıza çok eğlenceli gelecektir. Bunu yapmasına izin vermelisiniz. Hatta toz almak, çiçek sulamak gibi küçük ev işlerinde de yardımcı olmasına da izin verebilirsiniz.

Bebek Oyunu: Çocuklar bebeklerle oynamaya bayılırlar. Ama bazı zamanlarda bebeklere bağırır veya vurabilirler. Böyle zamanlarda korkmamalısınız. Bunun nedeni öfkelerini, kızgınlıklarını dışarı atmalarıdır.

Çocuklarınızla Oyun Oynarken Bu Kurallara Dikkat Etmelisiniz

Oyun oynamak çocuğunuza birçok yenilik katar. Bunlar öz güven kazanma, risk alma, empati kurma ve paylaşma hakkında bilmesi gerekenleri öğretir. Çocuğunuzun oyun oynamaktan zevk alması için bazı yöntemler;

1- Çocuğunuzla oyun oynamaktan kaçınmamalısınız. Onunla beraber oyun oynamalı ve oyun esnasında ne istiyorsa, nasıl yapmanızı istiyorsa onu yapmalısınız. Çocuğunuzla oyun oynayarak iletişiminizi geliştirebilirsiniz.

2- Çocuğunuzla oyun oynarken suratsız olmamalı, sıkılmamalısınız. Çocuklarınız eğer bu durumu fark ederlerse içlerine kapanır ve bir daha oyun oynamak istemeyebilirler. Çocuğunuzla oyun oynerken siz de çocuğunuzla beraber eğlenmeli, o oyunu zevk alarak oynamalısınız.

3- Çocuklarınızla oyun oynarken oyun esnasında çocuğunuza ne yapması gerektiğini, nasıl oynaması gerektiğini siz söylememelisiniz. Tam tersine onun söylediklerini yapmalı, onun emirlerini uygulamalısınız. Oyunun sorumluluğunu çocuğunuza bırakmalısınız. Çünkü oyunun sorumluluğunu üstlenmek, çocuğunuzun kendine güveninin artmasına yardımcı olur, çocuğunuzu problem çözmeye teşvik eder.

4- Çocuğunuz tek başına keyifli bir şekilde oyun oynuyorsa onu kendi haline bırakmalısınız. Hiçbir öneride, tavsiyede bulunmamalısınız. Hatta onunla oynamak fikrine kapılsanız bile çocuğunuza bunu söylememeli, keyfini bozmamalısınız.

5- Kavga etmedikleri, keyif alarak oynadıkları müddetçe altlı üstlü oyunlarına karışmamalısınız.
Çünkü bu oyun kız çocuklarının fiziksel olarak rahatlamalarına, erkek çocuklarının ise saldırganlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur.

6- Çocuk için oyuncak düzeni önemlidir. Oyuncaklar düzenli bir biçimde olduklarında daha çekici dururlar, oynamaya daha teşvik ederler. Çocuğunuz oyuncaklarını oynamak için dağıttığında o dağınıklığı siz değil çocuklarınız toplamalıdır. Emin olun çocuklarınıza o oyuncakları dağıtması kadar toplaması da eğlenceli gelecektir, yeter ki siz izin verin.

7- Kendinizi elektronik “eğitsel” oyuncaklar almak zorunda hissetmeyin. Onun yerine çocuklarınızın Kar, kum, taş, tahta, su, çamur, çim gibi doğal malzemelerle oynamasına izin vermelisiniz. Bu onun gelişim adına yaptığı adımlardan biri olacaktır.

8- Farklı oyuncaklar farklı yetenekleri ortaya çıkartır bunları engellemek farklı beceri alanlarını köreltebilir. Cinsiyet eşitliğinin betimlendiği kitaplar bulmalısınız.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.