öz saygıyı güçlendirmek için kişisel gelişim

Öz Saygıyı Güçlendirmek İçin Kişisel Gelişim

İnsanın kendine olan saygısıyla sınırları belirlenir, neleri başarabileceği, nelere gücünün yetebileceği, kim olduğu. Hep öz saygının bir parçasıdır. Dış görünüş ile pek de bağlantısı yoktur, ayrıca öz saygı becerilerin dışında kişisel gelişim ile bağlantılıdır. Kendisinin hakkında kötü fikirlere sahip olan bir bireye göre gelişmek neredeyse imkânsızdır. Sanki o güç onlarda yokmuş gibi hissederler, ama unutulmaması gereken bir şey vardır ki, kişisel gelişim her zaman, her yaşta olabilir.

Sınırlar Nereye Kadar?

Bireyin kendini tanıması, yeteneklerini keşfetmesi yapabileceklerini görmesi açısından önemlidir. Keşfedilmeyi bekleyen iç sınırlar; güvensizlik ve bireyin kendisine yeterince saygı duymamasından dolayı bastırılmış olabilir. Kendini keşfetme sürecinin en önemli basamakları korkularla yüzleşmekle ya da bireyin geçmişini, eski acılarını aşmasıyla gerçekleşir. Sırta yük yapılan her acı, pişmanlık vs duygular bireyi ileri gitmekten alıkoyar. Şüpheler her zaman yoldaki engellerdir. Bireyin kim olduğunu kabul edip, kendisini benimsemesi ve ardından kendisine karşı sevgi duyması gerekir. Böylece öz saygı güçlenmeye başlayacaktır.

Bireyin Kendisini Zayıflıklarıyla Kabullenmesi ve Affetmesi

Eğer birey zayıf noktalarını bilir ve onları kabul ederse çok daha güçlü bir konuma gelir. Bu, kendini sevmenin de anahtarıdır. Kendini seven kişiler, diğer kişilere daha kibar davranırlar, çünkü kabullenicidirler. İç dünya saklanan her şey, bireyin yaşanmışlıkları, yani onu o yapan şeylerdir. Bunu kabullenmemek kişiyi daha savunmasız bir hale sokar. Eğer bir kişi kendisiyle barışarak, kusurlarını kabul ederse, başkaları tarafından dayatılan kısıtlamalardan sıyrılır. Ayrıca, kusurların kabulü, kişisel gelişimde bireye iyi dayanak olacaktır.

Diğerleri Ne Düşünüyor?

Birçok insanın yaşadığı bir yerde, herkes birbirinden farklı olduğu için kendini kabullendirme ya da tam olarak bir kişiye uygun olmak imkânsızdır. O yüzden, herkesi memnun etmek için uğraşmak, çıkmaz bir sokaktır. Zaten önemli olan kişinin kendi yaptıklarından mutluluk ve haz duymasıdır. Diğer insanlar her zaman konuşur, her zaman bir şeylere kusur bulur. Unutulmaması gereken şey, bu benim hayatımdır. Ne yapılırsa yapılsın ya da kim ne derse desin, herkes her şeyi kendisi için yapar. Diğer insanların ne düşündüğü umursanmamalıdır.

Eğer umursanırsa, bu kişi dibe çekmekten ya da kısıtlamaktan başka bir sonuç getirmeyecektir. Yaşanılan topluma, aile büyüklerine ya da birçok şeye göre şekillenen sosyal baskıdan kurtulmak tabii ki kolay değildir. Zaman zaman bu olgular engel olmaya devam edecektir. Fakat diğer insanların düşündükleri, söyledikleri sadece insanın hayatında izin verdiği kadar rol oynayabilir. Kıskançlık duygusuna teslim olmuş düşük öz saygılı, kendine güvensiz bireyler; kendisi için çabalayan öz saygılı insanların önünde engel olmaya çalışabilir. İnsan kendi hayatında bu tür insanların etki bırakmasına izin vermeyecek kadar güçlü olmalıdır. Geliştikçe aşılan yargılar ile birlikte kendinizi olduğunuz gibi görecek ve isteklerinizin peşinden kolaylıkla gidebileceksiniz. Kendinizi olduğunuz gibi sevin, sizden bir tane daha yok!

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.