pop art dekorasyon nedir

Pop Art Dekorasyon Nedir?

Birçok alanda birçok kez duyduğumuz bu renkli akım artık dekorasyonda da yerini aldı. Bu stil 1920’lerde Fransa’da başlayan bir sanat akımıdır. Klasik sanat akımına bir başkaldırı olarak başlayan bu akımı 1980’lerde bir ara yıldızı parlasa da daha sonraları tekrar unutulmuştur. Ta ki birkaç yıl öncesine kadar.

Dekorasyonda Kullanılan Renkler

Pop art denildiğinde akla ilk gelen parlak neon renklerdir. Genellikle mobilyalar ve zeminde kullanılmalarını yanında beyaz bir dekorasyonu da pop-art’ın parlak renkleri ile daha eğlenceli hale dönüştürmek kullanılan dekorasyon fikirleri arasındadır. Neon renklerle birlikte kullanılan geometrik desenler ve karışık desenler Pop-art dekorasyonunun en belirgin özelliğidir. Tanınmış kişilerin portelerinin, reklam ya da film afişlerinin ya da eski bisküvi kutularındaki resimlerin neon renklerle tekrar can bulmuş halleri de bu dekorasyonun kültlerindendir.

Duvarlar

Pop art dekorasyon duvarlara da el atmış durumdadır. Duvar kâğıtlarında mavi, pembe ve sarı gibi parlak renklerin temelini oluşturduğu büyük resimler yer alırken; bunları ünlülerin özellikle de Marilyn Monroe portelerinin bezediği tablolar ve duvar stickerlarına da sıkça yer verilmektedir.

Aksesuarlar

Pop-art dekorasyonunda aksesuarları da akımın bir parçası olarak çok renkli ve eğlenceliler. Aksesuarları seçerken tablolar ile uyumlu olmalarına özellikle dikkat edilmelidir. Renkli arabalar, büyük ve kokulu mumlar, eğlenceli vazolar ve elbette eğlenceli kırlentler pop-art aksesuar örneklerinden. Sade bir dekorasyonda da bu tür aksesuarlar kullanılarak mekânın enerjisi yükseltilebilir.

Kullanılan Materyaller

Pop-art dekorasyonunda kullanılan materyaller çok çeşitli olmakla birlikte özellikle plastik, lateks, laminat, pleksiglas, akrilik ve kalın döşemelik kumaşlar kullanılmaktadır. Kullanılan ürünlerin kolay işlenebilir olması da bu akımın sınırları zorlayan dizaynlarını ve neon renkleri rahatlıkla kullanılmasını sağlamıştır.

Bu dekorasyonu kullanarak enerjisi yüksek ve aykırı mekanlar oluşturulabileceği gibi; sadece bazı aksesuarlar kullanılarak mekana hareket katılması da sağlanabilir.

Yazar: admin

1 thought on “Pop Art Dekorasyon Nedir?

    Uğur

    (27 Mayıs 2018 - 21:25)

    Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş, elinize sağlık çok işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.