rüyalar kişi hakkında hangi bilgileri verir

Rüyalar Kişi Hakkında Hangi Bilgileri Verir?

Gizemli Dünyamız

Rüyalarımız geçmişten beri gizemini korumaya devam ediyor. Bilim insanlarının da ilgisini çeken konu bilim dünyasında oneiroloji adıyla inceleniyor. Günümüzde birçok kategoride yorumlanabiliyor. Bu konuda terapi veren psikologlar gördüklerimize farklı açılardan bakarken aile büyüklerimiz ya da İslam dünyası bambaşka yorumlar getirebiliyor.

Peki, Gördüğümüz Bu Hayal Dünyası Neyi Yansıtır?

Hayatımızın büyük bir kısmını uyuyarak geçirdiğimiz için rüya her zaman incelenmeye ve üzerinde tartışmaya açık bir konu. Tüm bunlara rağmen hala bilinçaltımız ile ilişkisini, gelecekten haber verip vermediğini bilmiyoruz, bu konuda bilgi birikimimiz çok kısıtlı. Peki, rüyalar bizler hakkında hangi bilgileri verir? Bazen yaşadığımız olayların tesirinden çıkamamış olabiliriz, bu da bizim bilinçaltında takıntılı olduğumuz konuların gördüklerimize yansımasını sağlar. Sürekli olarak üzerinde düşünüp aslında fark etmeden alt belleğimizin bize gösterdiği senaryolardır. Güçlü yanlarımız, zayıf yanlarımız, korkularımız ve hayallerimiz bu rüyalarda yer alabilir.

Rüyalarımızın etkisiyle bilim ve sanat alanında da pek çok gelişmeler yaşanmıştır. Birçok yazar gördükleri herhangi bir rüya sonucunda bir buluşa imza atmış ya da edebi bir eser ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple yaratıcılık gücümüzle de derin bağlantıları olan bir olaydır. Bir nevi bilincimiz kapalı iken tamamen bilinçaltının kurduğu hayallerdir. Bunun ispatı ise çok televizyon izleyen bir insanın hayal gücü ve yaratıcılığı zayıflar, yine çok televizyon izleyen bir insan zamanla rüya göremez hale gelir. Bilimsel olarak henüz kesinliğe kavuşmasa da insanların hayatlarında en az bir defa rüyalarının gerçek çıktığı bilinen bir gerçektir. Özellikle dini inanışlarda gördüklerimizin gelecekten haber verdiği sık sık dile getirilir.

Bu kadar gizemli bir konuda rüyalar bizim hakkımızda bilgiler verir mi, karakterimizi yansıtır mı sorularına net bir cevap vermek olanaksız. Doğru olan tek bilgiyse tamamen hayal dünyamızı, duygu ve korkularımızı yansıtmasıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.