saç kırıklarını yok etme maskesi

Saç Kırıklarını Yok Etme Maskesi

Çoğu kadının şikayetçi olduğu saç kırılmaları, saçları sağlıklı görüntüsünden uzaklaştırmakta, sönük ve mat göstermektedir. Saçların kırılmasına etki eden en önemli faktör saçtaki nem eksikliğidir. Öncelikle saç tipine uygun şampuan ve saç kremi ile saçın nem ihtiyacını minimum ölçüde karşılamak gerekmektedir. Saçları fazla ısıya maruz bırakmak da diğer önemli faktörlerden biridir.

Özellikle ısı koruyucu kullanılmayan saçlarda kullanılan ısıtıcı şekillendiriciler saçı büyük ölçüde yıpratmaktadır. Kullanılan saç boyaları, saç rengini açma gibi işlemlerle saça uygulanan kimyasallar da saçın doğal yapısını bozmakta ve kırılma eğilimini büyük ölçüde artırmaktadır. Bunlara ek olarak; sağlıksız beslenme, çevresel faktörler, saçları düzenli olarak kestirmeme, kalitesiz bakım ürünleri kullanımı da saç kırıklarına sebebiyet vermektedir.

Doğal yöntemler ile saçları eski görüntüsüne kavuşturmak, kaybettiği parlaklık ve canlılığı geri kazandırmak mümkündür. Bunun için önerilecek bitkisel yağlar ve birkaç maske tarifi yazının devamında mevcuttur.

Saç kırıkları için iyi gelen yağlar; Hint yağı, argan yağı, zeytinyağı, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı.

Yumurta Maskesi

-1 adet yumurta sarısı
-1 yemek kaşığı bal
-4-5 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yumurta çırpılarak tüm malzemeler bir kapta karıştırılmalı ve saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. 30 dakika bekletildikten sonra ılık bir suyla şampuanlanmalıdır. Bu işlem ayda birkaç kez tekrarlanabilir.

Badem Yağlı Maske

-2 tatlı kaşığı çay ağacı yağı
-1 tatlı kaşığı badem yağı
-Ufak bir kapta iki yağ karıştırıldıktan sonra saç uçlarına yoğun gelecek şekilde sürülmeli ve 2 saat bekletilmelidir. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilir.

Papatya Maskesi

-1-2 papatya
-Yarım bardak yoğurt
-Papatya ezilerek yoğurdun içine katılmalı ve iyice karıştırılmalıdır. Karışım saça uygulanarak 30 dakika bekletilmeli ve ılık su ile durulanmalıdır.

Siyah Mercimek Maskesi

-Yarım fincan siyah mercimek
-Çemen tohumu
-Yarım çay bardağı yoğurt

Mercimeği ezip toz haline getirdikten sonra çemen ve yoğurt ile karıştırılmalıdır. Oluşan karışım saça uygulanarak 2 saat bekletilmeli ve masaj yaparak ılık suda yıkanmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.