saçları besleyen ve güzelleştiren besinler

Saçları Besleyen Ve Güzelleştiren Besinler

Sağlıklı saç, cilt hatta tırnakların mimarı tüketilen besinlerin içindeki vitamin ve minerallerdir. Bu durumda aldığımız besinlerin özellikleri saç bakımında önemli yer tutmaktadır. Unutmamak gerekir ki; saçlar sadece kökten beslenir.

Sağlıklı Saçlar Nasıl Olur?

Sağlıklı saç için gerekli besin vitamin, mineral ve protein ağız yolu ile alınır, kan yolu ile de saçlara ulaşır. Bu şekilde saç besleme işleme yapılmış olur. Ancak dışarıdan bakım yapmak, desteklemek kısa sürede güçlü, güzel ve sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olacaktır.

Saçları Besleyen Besin Maddeleri

A vitamini; Süt ürünleri, yumurta, kırmızı renkli meyveler, ıspanak, marul ve yağlı balıklarda bulunur. Saç tellerinin gelişimine yardımcı olur ve dengeleyici rolü vardır.
B4 vitamini; Domates, lahana, patates ve yumurta sarısından bu vitamin alınabilir. Saç folikülü gelişimi için gereklidir. Saç folikülünün ömrü yaklaşık 85 yıldır.
B5 vitamini; Yer fıstığı, brokoli, karnabahar, avokado ve karaciğerde bulunur. Saçların sağlıklı uzaması ve güçlenmesi için gereklidir.
B6 vitamini; Kırmızı et, balık, yumurta, patates, lahana ve ıspanak B6 vitamini açısından zengindir. Saçları canlı görünüme kavuşturmak ve saçı güzelleştirme açısından bu besinler tüketilebilir.
H vitamini; Süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, böbrek ve karaciğer den H vitamini alınır. Günümüzde saç dökülme problemi birçok kişinin canını sıkmaktadır. Saç dökülmesini önleyebilmek için H vitamini alımına dikkat edilmelidir.
Folik asit (B9); Karaciğer, ıspanak, lahana, brokoli ve kuruyemiş. Saçlara parlaklık veren yardımcı besinlerdir.
E vitamini; Kırmızı et, bitkisel yağlar, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler de bulunur. Kan dolaşımında E vitamini etkilidir. Saç foliküllerinin yaşlanmasını engeller nitelikte vitamindir.
F vitamini; Bitkisel yağlar, kuruyemiş, avokado F vitamini içerir. Saç deri sağlığı için gerekli vitamindir.
Demir; Et, ceviz, yumurta sarısı ve bira mayasında bulunur. Demir saç köklerini besler ve saçların zayıflayıp kopmasını, dökülmesini engellemektedir.
Çinko; Deniz ürünleri, tavuk eti, badem, süt ile vücuda çinko alımı sağlanır. Yağ üretimini dengeler özelliktedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.