sağlık açısından zararlı besinler

Sağlık Açısından Zararlı Besinler

Gün içerisinde birçok besine ihtiyaç duyuyoruz. Sağlık için vücudumuzun bu yiyecekleri düzenli olarak alması gerekiyor. Alınan yiyeceklerin tazeliği, kalitesi ve türü sağlık açısından önemlidir. Bazı besinler sağlığa oldukça zarar verebilir. Bu hususta alınan besin türleri dikkatle seçilmelidir.

Sağlığı Tehdit Eden Besinler

Cips

Cipsler içerisinde bulundurduğu trans yağlar nedeniyle yüksek kalorili yiyeceklerdir. Patates ve mısır çok yağ emen besinlerdir. Bu nedenle cipsler aşırı yağlıdır. Ayrıca birçok katkı maddesi de içerirler. Cipsler insan sağlığı için birçok tehlikeyi de beraberinde getiren yiyeceklerdir. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, obezite, karaciğer rahatsızlıkları, kısırlık ve kanser gibi hastalıklar bunlara örnek verilebilir.

Sosis

Sosisler bilindiği gibi iç yağı, kuyruk yağı, sinirler bununla birlikte kıllar, paçalar, kıkırdaklar, gagalar ve eklem yerlerinin eşit oranda karıştırılıp işlenmesiyle elde edilen besinlerdir. Görüldüğü üzere sosis, insan sağlığına zarar verebilecek nitelikte birçok şey içerir. Sosisler damar tıkanıklığı ve çeşitli kalp damar hastalıklarına yol açabilir. Ayrıca kanser riskini de 0 arttırdığı bilinmektedir.

Fugu Balığı

Fugu balığı Japoncadan Türkçeye balon balığı olarak çevrilen zehirli bir balık türüdür. Bu balık türünün sadece dişisinin zehirli olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte doğru pişirme teknikleriyle bu tehlike ortadan kaldırılabilir. Fakat yapılan ufak bir hatada balığın içinde bulundurduğu tetrodoksin maddesi ile zehirlenme riskinin olduğu ve bu riskin ölüme kadar varabileceği unutulmamalıdır.

Ackee Meyvesi

Ackee meyvesi Jamaika’da yetişen bir meyvedir. Yenilirken dikkat edilmesi gereken bu meyve eğer olgunlaşmadan yenilirse kan şekerini düşürüp komaya sokabilir. Olgunlaşması için kabuklarının kızarıp kendiliğinden çatlaması gerekmektedir. Vücuda zararlarını engellemek için kesinlikle olgunlaşması beklenmelidir.

Ton balığı

Ton balıkları yağsız ve protein kaynağı olmaları ayrıca ucuz yolla elde edilmeleri nedeniyle tercih edilen yiyeceklerdir. Fakat içeriğindeki cıva ile sağlığa son derece zararlı bir besindir. Cıva özellikle fetüs, bebek ve çocuklarda sinir sistemini bozabilmektedir. Ayrıca konserve ton balıkları içerisinde fazla miktarda tuz bulundururlar. Yine içindeki Colostridium, Shigella gibi patolojik bakterilerle gıda zehirlenmesine yol açabilirler.

Fıstık

Yer fıstığı içerdiği zengin besinlerle sağlığa yararlı olmasıyla birlikte fazla tüketimi kolesterole, sivilce ve fazla kilolara neden olabilir. Ayrıca alerjen bir besin olması ile ölüme de neden olabilir.

Mantar

Mantarlar içerdikleri birçok vitamin ve mineraller ile sağlığa yararlı besinlerdir. Fakat zehirli türleri de bulunmaktadır. Bu türler insan sağlığına zarar verici etkilere yol açabilmektedir. Bu etkiler ölüme kadar gidebilmektedir.

Hamburger

Hamburger, yanında satışı sunulan patates kızartması, kola, soğan halkaları vs. içeriğindeki katkı maddeleriyle insan sağlığına oldukça zararlı besinlerdir. Trans yağlarla pişirilmeleri ve bu işlemin hızlıca yapılması zararlı etkilerini arttırmaktadır. Bu besinler diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açabilmektedirler.

Şeker

Şekerler içerisinde boya gibi kanserojen maddeler bulunduran besinlerdir. Ayrıca raf ömrünün uzatılması için birçok katkı maddesi de içerirler. Özellikle çocukların çok tükettiği bu besin türü sağlığa zarar vericidir. İçeriğindeki yapay glikoz ile diyabet hastalığı ve birçok hastalığa da yol açabilirler.

Zararlı İçecekler

Gazlı içecekler

Gazlı içecekler içeriğindeki fosforik asit, kafein, şeker, aspartam gibi zararlı bileşenler ile vücudu tehlikeye sürüklerler. Bu içecekler sağlık için herhangi bir fayda arz etmedikleri gibi birçok zarara da neden olurlar. Osteoporoz yani kemik erimesi, diş çürüğü, obezite ve kalp hastalıkları gazlı içeceklerle ilişkilendirilmiş hastalıklardan bazılarıdır.

Alkollü içecekler

Alkollü içeceklerin zararları kısa ve uzun vadede değişkenlik gösterir. Vücuda alındığı andan itibaren doğrudan etkileri mantıklı düşünme, karar verme, hareket etme yetileri üzerinedir. Uzun vadede ise karaciğer rahatsızlıkları, hücre ölümleriyle birlikte hafıza kaybı ve bunama, erken yaşlanma, kalp rahatsızlıkları, gözde görme problemleri ve birçok kanser türüne yol açabilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.