salon dekorasyon fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Güzel ve rahat bir stil isteniyorsa dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar; renk uyumu, mobilya seçimi ve bu mobilyaların yerleştirilme şekline büyük önem göstermek gerekmektedir. Mobilyaları seçmez ve salona göre almazsanız iyi bir simetri oluşturamazsınız. Dekorasyonda kapı ve pencere çerçeve rengi de isteğe göre farklı renklere boyanabilir. Lakin odayı boğan renkler olmamasına dikkat etmek gerekir. Kare bir salonunuz varsa kanepeleri karşılıklı koyarak sıcak ve samimi bir ortam oluşturulmuş olur. Dikdörtgen bir salonunuz varsa L tipi bir koltukla şık bir uyum sağlanabilir.

Renkler

Salonun ne kadar ışık aldığı ve salonun büyüklüğü göz önünde bulundurularak renk seçimi yapılır. Açık renkler salonu olduğundan büyük ve geniş gösterdiğinden en çok tercih edilen renklerdir. Koyu renklerde katarak salonu ısıtmak gerekmektedir. Bej ve pudra pembe başta olmak üzere pastel renkler de ağırlıklı olarak kullanılabilir. Bu renkler hem samimi bir ortam katmakta hem de ferah bir ortam oluşturmaktadır. Asil ve zarif duran beyaz renk duvarda da olsa mobilyada da olsa bulunduğu her yeri açmaktadır.

Orta Masa

Odanın dekorasyon şekline uygun bir orta masa seçmek gerekmektedir. Büyüklüğü ve küçüklüğüne, salonuna olan uyumuna, renk kombinasyonuna oldukça dikkat edilmelidir. Dergi ve biblo gibi dekoratif eşyaları üzerine koyarak oldukça şık bir görüntü elde edilebilir. Rustik şekilde dekore edilmiş bir salonda özellikle çeyiz sandığı gibi objeler orta masa olarak kullanılabilmektedir. Son zamanlarda puzzle sehpalar da fazlasıyla ilgi görmektedir. Klasik bir salona sahip olan insanlar yemek masası ve oturma gurubuna uygun renklerde bir orta masa tercih etmesi daha uygundur. Küçük salonlar için fonksiyonel sehpalar kullanmak daha uygundur.

Aydınlatma

Salon dinlenme amacıyla kullanılacaksa fazla aydınlatmaya gerek duymayıp loş ışık yeterli olacaktır. Yemek odası olarak da kullanılıyorsa yemek masasının yanlarına da ayrı bir ışıklanma yapılmalıdır. Salonun dört bir yanı aydınlatıldığında çok aydınlık ve geniş bir his verecektir. Fazla sayıda aydınlatma için kullanılan objeler aşırı kalabalık bir ortam sağlayacağından tercih edilmemelidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.