saman nezlesi nedir

Saman Nezlesi Nedir?

Alerji Nedir?

Alerji; aynı miktar ve koşullarda başka kişi için sorun oluşturmayan yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin duyarlılık göstermesidir. Alerji basit bir burun akıntısından öteye giderek beyinsel fonksiyonları da etkilemektedir. Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de en belirgin özellikleri burun akıntısı, kaşıntı ve hırıltılı nefes alıp vermedir.

İlkbahar Ve Sonbaharda Oluşan Polenlere Dikkat!

Saman nezlesi kişilerde sık rastlanmaktadır. Özellikle anne ve babada varsa genetik olarak çocuklarında görülme riski daha da yüksektir. Gelişmiş ülke ve çevre kirliliği gibi faktörlerin artması ile bu hastalık daha sık görülmektedir. Bütün yıl boyunca sürebilecek bir hastalık olan saman nezlesi, özellikle bahar mevsimlerinde kendini daha çok göstermeye başlar. Saman nezlesi 3 şekilde kendini göstermektedir.

1. Yıl boyu süren saman nezlesi
2. Mevsimsel saman nezlesi
3. Yıl boyu süren ancak, mevsimsel durumlarda artış gösteren saman nezlesi

İlkbahar ve Sonbahar aylarında yoğunlaşan polenler, protein yapısındaki maddelere hassas olan kişilerde alerjiye bağlı şikayetler oluşturur. Alerjinin başlama noktası olan burun ise en çok hapşırık, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Çoğu zaman bu belirtilere baş ağrısı ve bedenen yorgunlukta eklenir.

Saman nezlesi her yaş aralığında görülebileceği gibi daha çok 15 ile 45 yaş arasında kendini gösterir. Saman nezlesine neden olan mevsimsel polenler bitkilerin üremesinde görevli protein yapısından oluşan maddelerdir. Hastaların belirtilerinin oluşma dönemi oldukça önemlidir. Polenler saman nezlesinin en önemli nedenidir. Hastalığın tanısı için KBB uzmanına giderek; şikayetleri, hangi zaman ve hangi sıklıkta olduğunu ayrıntılı bir biçimde anlatılmalıdır. Yapılan muayene ve sonrasında yapılacak testlerle saman nezlesi tanısı desteklenmelidir. Muayenede burunla birlikte diğer komşu bölgelerin ve üst solunum yolu da dikkatlice incelenerek tedaviye başlanmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.