tanışmada ilk etki nasıl olmalıdır

Tanışmada İlk Etki Nasıl Olmalıdır?

Görüşmenin en önemli etkeni dış görünüştür. Giyim, kıyafet, duruş oldukça önem arz eden ayrıntılardır. Kişinin yapılan görüşmeyi önemsediğiniz en bariz kanıtı bakımlı ve özenli oluşu, zamanın da görüşme yerinde olmasıdır.

Dış görünüşün yanı sıra konuşma sırasındaki hitabet gibi unsurlarda unutulmamalıdır. Karşınızdaki birey ile ilk görüşmede yapacağınız konuşmanın samimiyetine de resmiyetine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Görüşmede karşınızdaki kişinin durumuna göre adım atmalı ve ona göre kendinizi ona tanıtmalısınız. Onun sözünü kesmemeli konuşmalarını özenle dinledikten sonra aynı nezaketle ona karşılık vermelisiniz. Centilmenlik, hanımefendilik ve kibarlık ilk görüşmede dikkat çeken unsurlardır. Toplum içerisinde yer alan nezaket kurallarına özen göstererek hareket etmeli ve karşınızdaki kişiyi de sizi de toplumda kötü gösterecek davranışlarda bulunmamalısınız. Kendinize çevrenize ve karşınızdaki kişiye göstermiş olduğunuz duyarlı tavırlar sizin karşı tarafa bırakacağınız imajınızı gösterir.

Kendinizi Tanıtırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Görüşme ve tanışma sırasında sadece ben merkezli olmamaya özen göstermelisiniz. Kendinize tanınan söz hakkını karşınızdaki bireye de göstermelisiniz ve görüşme sırasında onunla göz teması kurmayı elden bırakmamalısınız bu onu dinlediğinizin ve önemsediğinizin bir göstergesidir ve oldukça önemli bir etki bırakır.

Konuşma Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ses tonu, konuşma üslubu hitabet biçimi ilk etki bırakmada en önemli hususlardan bir diğeridir. Bulunduğunuz ortamda ses tonunuzu iyi ayarlamanız gerekir, konuşma sırasındaki tonlamaları kişiye kendini daha iyi anlatmana etki edecek bir durumdur ve ses tonundaki yükselmeler bazen sizi sinirli bazen öfkeli bazen de olduğundan daha heyecanlı gösterebilir. Nazik tavırlar sergileyiniz fakat olduğunuzdan farklı biri gibi davranmanız sizi yapmacık bir insan olarak göstermektedir bu yüzden olduğunuzdan başkası gibi davranmaya çalışmamalısınız.

Öz güveninizi korumaya özen göstermelisiniz kendinizin farkında olmalısınız ve ne konuştuğunuzu bilmelisiniz. Görüşme bittikten sonra söylediğiniz sözler ve sergilediğiniz tavırlar için çok geç olabilir. Pişmanlık yaşamamak için kendinize ve tavırlarınıza oldukça özen gösteren taraf olmalısınız.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.