thai masajı nasıl yapılır

Thai Masajı Nasıl Yapılır?

Thai masajı, 2500 yıl öncesine kadar uzanan bir tarihi olan tedavi yöntemidir. Tayland masajı olarak da bilinmektedir. Masajın temel yapısı, Çin’in geleneksel tıbbı ve Hint yogasıdır. Klasik masajlar gibi ten üzerine yağlı bir masaj değildir. Thai masajının kendine özgü yapısı ve uygulanış şekli vardır. Son yıllarda kadın dünyasında yer edindiği gibi erkeklerin de sıklıkla tercih ettiği Thai masajı hakkında detaylara makalede yer verilmiştir.

Thai Masajı Nasıl Yapılmalıdır?

Diğer masajların aksine kıyafetler çıkarılmadan yapılır. Yarı sert bir zeminde uygulanır. Masaj, en az altmış çeşit çekme, esnetme, germe ve bası hareketi içerir. Seans süresince terapistin yönlendirmeleri ile sıklıkla pozisyon değiştirilir. Seans yaklaşık olarak bir buçuk iki saat sürer. Masajın uygulanmasında en önemli hususlardan biri de masajın hangi bölgelere uygulanacağıdır. Thai masajı, vücudun 4 bölgesine uygulanabilmektedir. Bölgelerde farklı pozisyonlar içeren hareketler uzman tarafından yaptırılır. Bu bölgeler sırası ile masaj uygulamasına tabi tutulur. Bölgeler; ayaklar, bacaklar, sırt ve boyun bölgeleridir.

Ayaklar

Ayak tabanı, vücuda giden tüm sinirlerin bulunduğu bölgedir. Dolayısıyla, ayak tabanına uygulanan bu masaj, bedensel olduğu kadar ruhsal olarak da rahatlamayı sağlar. Thai masajı uzmanı sinir uçlarını bilir ve gereken noktalara, doğru şekilde masaj uygulamasını gerçekleştirir.

Bacaklar

Bacak bölgesi, masajın en çok zaman alan bölgedir. Kas ve eklemleri rahatlamak için bacaklar esnetilir, gerilir. Basma ve çekme hareketleri uygulanır.

Sırt

Sırt ve bel bölgesine germe hareketleri uygulanır. Bu hareketler için kollardan yardım alınır. Thai masajının sırtın hangi bölümlerine ne şekilde uygulanacağı oldukça önemlidir.

Boyun

Masaj, üç bölgenin ardından son olarak boyun masajı ile sonlandırılır. Esnetme ve germe yöntemleri kullanılır. Son derece dikkat isteyen boyun bölümünde boynu döndürme hareketleri yapılır. Fiziksel hasarların düzeltilmesinde oldukça etkilidir.

Thai Masajının Faydaları Nelerdir?

-Kan dolaşımı artar
-Yorgunluk azalır
-Enerji verir
-Sinirler yumuşar
-Stresten arınmayı kolaylaştırır
-Bölgesel ağrıları azaltır

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.