tifo nedir teşhis ve tedavisi nasıl yapılır

Tifo Nedir, Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kirli içme sularından ve kirli yiyeceklerden bulaşan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık olan tifonun genelde yaz ve sonbahar aylarında görülmektedir. Salmonella bakterisinin neden olduğu hastalık kalbi, beyni, akciğerleri, böbrekleri, karaciğeri, kulak ve göz sinirlerinin hasarlarına sebep olmaktadır.

Belirtileri

Tifo hastalığa sebep olan salmonella bakterisi vücuda girdikten 7-15 gün sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Hastalığın ilk zamanları hafif baş ağrısı ve yorgunluklar olur fakat çokta rahatsız edici olmamaktadır. Zamanla ateş yükselmeye başladıkça; iştahsızlık, burun kanaması, mide ve bağırsak bozuklukları ile beraber ishal de görülmektedir. Göğüste, karında ve sırtta kırmızı lekeler oluşmaya başladığında tifonun başlangıcı teşhis edilmektedir.

Tifonun görüldüğü hastalarda karın şişer, gerginleşir ve bağırsak kanamalarıyla beraber dışkının yumuşaklaştığı görülmektedir. Hastanın zayıfladığı ve bademciklerinin şişmesi de önemli belirtileridir.

Hastalık tifonun basili adı verilen mikrop sayesinde; hastalığı geçiren hastanın dışkısından, tükürüğünden veya vücuttaki döküntülerden de başkasına bulaşabilmektedir. Lağım sularına karışmış içme sularından bulaşma oranı da yüksektir. İçme sularının kontrolü ve besin hijyeni hastalıktan korunmak için büyük önem taşımaktadır. Tifonun aşısı kesin koruyucu değildir sadece oranı düşürmektedir. Ama aşı olmak da gerekmektedir.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tifonun bulaştığı hastaya öncelikle düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Hastanın sağlıklı beslenmesini sağlayarak tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. Protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin besinler programa dahil edilmektedir. Süt, yoğurt ve ayranın mutlaka hastaya yedirilmesi gerekmektedir.

Hastaya yumurta sarısı ve iki kere çekilmiş etmen köftelerle beraber sebze ve meyve püreleri de verilmektedir. Hastanın bol bol su tüketmesini; çok su içemiyorsa meyve suyu, portakal suyu ya da limonata içmesi sağlanmaktadır. En önemlisi de doktor kontrolüyle tedavisinin başlanması, doktorun yazdığı antibiyotikler ile tedavisinin desteklenmesini sağlanmaktadır. İlaçların düzenli kullanılması ve düzenli beslenme ile hastalığın geçtiği gözlenmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.