vintage tarzı ev dekorasyonu

Vintage Tarzı Ev Dekorasyonu

Bu tarz, 1920-1950 seneleri arasında kullanılan mobilya ve aksesuarla günümüzde kullanılan mobilyalarla harmanlanması ile yapılmaktadır. Vintage mobilya ve aksesuarları aile büyükleri ile bu ürünleri satan dükkanlardan satın alma imkanımı vardır. En çok yatak odasında kullanılmasına karşın diğer odalarda da oldukça kullanılır. Özelliği ve önemi aile büyüklerinden izler taşıması ve belli bir dönemi yansıtmasıdır. Son yıllarda rahatlığın ve sadeliğin ortaya çıktığı mobilya ve aksesuarlardan oluşmaktadır. Gösterişin yerine insana huzur veren ve rahatlığı yakaladığı bu stil öne çıkmıştır. Ufak mobilyalar evin şık köşelerinde yer alırken, döneme ait aksesuarlar duvarlar olmak üzere evin birçok köşesinde yer alabilirler. Tül perde gibi ince perdeler yerine kalın kumaşlı çiçekli veya daha farklı desenlerde perdeler kullanılır. Sandalye ve koltuklarda da çiçek desenli kumaşlar kullanılır. Bu stilde bir dekorasyon yapılacak odaya açık ve sade bir renk seçilir. Bu stil Fransız tarzı olarak da bilinmektedir.

Mobilya Seçimi

Eskinin sadeliği ve naifliğini modern dokunuşlarla harmanlayarak başarılı bir stil ortaya çıkarılır. Mobilya seçiminde şüphesiz en önemli nokta minimal tasarım ürünlerinin kullanılması ile istenilen sadeliğe ulaşılır. Eskitme temalı mobilyalar kullanılarak da bu havayı yakalayabilirsiniz. Açık, sade renkler ve eskitme görünüm ön planda tutulmalıdır.

Aksesuar Seçimi

Uygun aksesuar seçimi ile bu stil tam anlamıyla bütünlük yakalayacaktır. Soft renklerde sadelik ve abartısız görünümü ön plana çıkaracak model seçimi yapılmalıdır. En çok tercih edilenler; sade ve şık duvar aksesuarları, eskitme mobilya başlık veya kulpları, naif ve eskileri yansıtan vazolar, bronz renklerde aksesuarlarla bu hava yakalanabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mobilya seçimi en önemli noktadır. Keskin hatlara sahip modern mobilyaların tercih edilmemesi gerekir. Bu ev dekorasyonunu oluştururken renk seçimi ve bu renklerin kombinasyonu ise ikinci önemli noktadır. Bu dekorasyonda parlak ve canlı renkler kabul edilmeyip daha çok açık ve pastel renklere yoğunlaşmak gerekir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.