vişnenin vücut sağlığına katkıları

Vişnenin Vücut Sağlığına Katkıları

Tadındaki ekşilikle kendini kirazdan ayıran vişnenin faydaları da kiraza göre farklılık gösterir. Ülkemizde pek çok yerde yetiştirilen bu meyve genellikle meyve suyu yapımında kullanılmaktadır. Yaz mevsimi meyvesi olan vişnenin A vitamini, C vitamini ve E vitamini içermektedir.

Kiraz ve vişnenin kalori bakımından kıyaslandığında vişnede daha az şeker olması; vişnenin kalorisinin daha az olduğunun kanıtıdır. Antioksidin içerik bakımından yüksek olduğu vişne de kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum gibi mineraller de mevcuttur.

Vişnenin İnsan Sağlığına Yararları

Vişnenin sağlığa yararları arasında en önemlisi kalp ve kanser hastalıklarının oluşumunda verdiği dirençtir. Kolon kanserinin önleyicisi olarak bilinmektedir. Üre ve ürit asit olan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Mikrop temizlemede iyi bir savunmacı olan vişnenin, vücuttaki zararlı maddeleri atarken mikrop ve bakterilere karşı insan mekanizmasını korumaktadır. Özellikle hamile bayanların tüketmesi gereken vişne bağışıklık sistemlerini güçlendirmektedir. Bakteri ve mantarlara karşı iyi bir savunma mekanizması sağlayan vişnenin hamilelik sürecinde mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.

Vişnenin gut hastalığı yani eklem iltihaplanmasına karşı önleyici etkisi bulunmaktadır. Kas ağrılarının dinmesine katkı sağlamaktadır. Ağrı kesici özelliği ile vücutta ki ağrıların azalmasında önemli etkiye sahiptir. Vişnenin aynı zamanda damar sertleşmesine iyi geldiği gibi kalp sorunlarına ve kalp atışlarının düzenlenmesinde ki etkisi büyüktür.

Vişnenin Dış Görünüşe Yararları

Anti-ageing özelliği ile yaşlanma karşıtı olan vişnenin tüketildiğinde vücuda yenilikler kattığı görülmektedir. Saçların dökülmesini azalttığı gibi sağlıklı uzamasını da sağlamaktadır. Zayıflamak isteyenlerin kiraz yerine vişneyi tercih etmelerinin şeker oranın düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Diyet programı hazırlayan diyetisyenler kalorisi düşük olan vişneyi kiraz yerine hazırladıkları programlarda daha çok dahil tercih etmektedirler. Vişnenin içerisinde bulunan melatonin uykusuzluğa iyi geldiği için uyku problemleri çekenlerin mutlaka tüketmesi gerekenler meyveler arasındadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.