vücutta oluşan döküntü ve kaşıntıya ne iyi gelir

Vücutta Oluşan Döküntü Ve Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Çeşitli sebeplerden dolayı yüzde ya da vücudun farklı bölgelerinde kuruluğa bağlı olarak deri dökülmeleri ve kaşıntılar ortaya çıkabilir. Bunların önüne geçmenin birden fazla yolu olmakla birlikte, tıbbi bir rahatsızlığın olma ihtimaline karşı mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmekte fayda vardır.

Döküntü Ve Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Bu rahatsızlıkların temelinde yatan neden cilt nem dengesinin normalden az seviyede olmasıdır. Ciltteki kuruluk doğuştan olabileceği gibi sonradan da cereyan edebilir. Sonradan yaşanan farklı cilt rahatsızlıkları için uygulanan bazı tedavi çeşitleri, kişinin bundan sonraki yaşamında daha kuru bir cilde sahip olmasını sağlayabilmektedir. Örneğin, ağır sivilce problemleri ile savaşmak adına kullanılan ilaçlar kişinin cilt dengesini tamamen değiştirebilmektedir. Sivilce rahatsızlıklarının temel sebebi ciltteki yağlanma miktarı olduğu için söz konusu ilaçlar karaciğere etki ederek kişinin yağ dengesini düşürmeyi hedeflemektedir. Çünkü vücuttaki yağlanmayı kontrol eden birim karaciğerdir.

Şiddetli ve uzun süren tedaviler sonucunda vücudun yağ oranı eskiye oranla kalıcı olarak düşer ve nem dengesini kaybeden cilt kurumaya hatta zaman zaman soyulmaya, dökülmeye ve kaşınmaya başlar. Bununla birlikte daha hafif tedavilerde, örneğin cilde peeling etkisi yapmak amacıyla kullanılan kremlerde geçici olarak ciltte soyulmalar ve dökülmeler meydana gelebilir. Her ne kadar geçici bir durum olsa da, döküntü ve kaşıntı gibi sorunlar kişiyi rahatsız etmektedir ve bunların önüne geçmek de bazı basit yöntemlerle mümkündür.

Döküntülerin Ve Kaşıntıların Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Döküntülerin ve kaşıntıların temel sebebi ciltteki kuruluk problemi olduğu için temel amaç cildin nem dengesini üst düzeyde tutmak olmalıdır. Mutlaka gün içerisinde bol su tüketilmelidir. Su, yavana atılmaması gereken bir faktördür. Yeni bir başlangıç yapıp, her gün bol su tüketilen bir hayata başlanıldığında gözle görülür fark çok kısa bir zaman içerisinde kendini belli edecektir. Kaliteli nemlendiriciler ile cilt beslenmelidir. Periyodik olarak, cildin nem dengesine katkı sağlayacak maske uygulamaları yapmak da büyük fayda sağlayacaktır.

Sabah kalktıktan sonra eğer yüzde deri soyulmaları göze çarpıyorsa, ılık bir suyla yüz güzelce yıkanıp deri parçalarından arındırılmalıdır. Daha sonra, temizlenen cilt güvenilir ve kaliteli bir nemlendirici ile beslenmelidir. Gün içerisinde belli saat aralıklarında yapılacak olan nemlendirici takviyeleri de, ciltteki soyulmalara bağlı kaşıntı ve kötü görünümün önüne geçmek için idealdir. Bu pratik yöntemlerle yüz ve eldeki cilt kurulukları kolayca giderilebilmektedir. Fakat sorun bu şekilde çözülemeyecek derecede şiddetli ise ya da bütün vücut kuruluk ve döküntülerle karşı karşıya kalmış ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünüp tıbbi destek alınmalıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.