yatak odasında hangi renkler kullanılmalı

Yatak Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Güne başladığımız ve sonlandırdığımız yer elbette orası. Bazılarımız için hayal kurarak uyanmak ya da zamanlama planları yapmak için oyalandığımız, bazılarımız için ise sadece dingin bir uyku uyuyup, yine aynı sakinlikle uyanmak için kullandığımız alan da orası. Bu kadar mahrem ama her gün de kullandığımız bir alanı dekore etmek için hepimizin farklı öncelikleri olabilir. Önceliklerimizi belirleyen ise zevk ve ihtiyaç duyduğumuz sebepler. Çünkü yatak odası dekorasyonunda kullanılacak rengin ne olacağına karar vermek için dikkate almamız gereken bazı unsurlar var.

Odanızın Coğrafi Konumu

Uyuyup uyandığınız odanızın evde nasıl bir konuma sahip olduğu renk seçimi için çok önemlidir. Eğer yattığınız oda çok fazla güneş alan bir kısımda ise daha çok koyu renklere dönük olan füme, gri, hardal ya da koyu yeşil gibi renklerden yararlanmalısınız. Koyu renk özellikle sabahın erken saatlerinde camınıza vuran yoğun güneşin içeri süzülerek girmesini sağlayacak ve sizi rahatsız etmeyecektir. Ayrıca migren ağrısını sıklıkla çekenler için de gayet iyi bir çözümdür. Odanız tam tersine, çok güneş almayan bir konuma sahipse o zaman beyaz, krem, bej gibi açık renk tercihlerinde bulunmalısınız.

Dekorasyon Tarzınız Önemli

Son yıllar da çok favori olan İskandinav stili tercih ediyorsanız mutlaka açık renkler kullanmalısınız. Beyaz ya da krem tonlarda tercih edeceğiniz duvarlarınızın önüne yine çok açık renklerde ton sür ton uyumlu mobilyalar iyi gidecektir. Eğer yatak mobilyanız koyu ceviz tonlarında ise onu destekleyecek renkler de, açık turuncu, süt kahvesi ve su yeşili tonlarında olacaktır.

Farklı Boya Türlerini Araştırın

Ekonomik olarak saten ve plastik su bazlı boyalar daha ekonomiktir. Bunun yanı sıra tek duvarı kağıt ile kaplayıp, diğer duvarları da ona uyumlu olarak boyayabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.