yaz bahçesi için dekorasyon modelleri

Yaz Bahçesi İçin Dekorasyon Modelleri

Kış mevsiminin ardından gelen ilkbahar ile doğanın uyanması, insanlar içinde bir uyanış anlamına gelmektedir. Kış mevsimini evlerde geçirdikten sonra havaların ısınması ile insanın içinde kendini hemen doğaya atma isteği gelir. Doğanın sesini dinleyip güneşi hissetmek ve çiçeklerin güzel görüntüsü ile huzuru bulmak ilkbaharın olmazsa olmazları arasındadır. Doğanın uyanışının ardından yaz ayları itibariyle dolan çimenler, insanların dışarıda oturmayı ne kadar özlediğinin habercisidir. Kimileri dışarı çıkıp oturmayı tercih ederken kimileri ise evinin bahçesinde vakit geçirmeyi tercih eder. Bahçe ile uğraşan insanların sayısı gün geçtikçe artarken yaz bahçesi düzenlemesinin de belli başlı kolay yolları vardır.

Yaz Bahçesi Dekorasyon Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle bahar gelmeden bahçenizde kullanacağınız çiçekleri ve ağaçlar seçmek vakit kazanmanıza yardımcı olabilir. Fidanlara ve tohumlara karar verilip alınmasına Şubat sonu gibi başlanır. Genellikle bahçe düzenlemesi yaparken herkesin aklına nasıl döşeneceği gelir fakat zamanlamanın önemi pekte göz önünde bulundurulmaz. Fakat seçilecek çiçeklerin canlılık süresi, bakımı, hatta ortama uyum sağlayıp sağlanmayacağını belirlemek daha önemlidir. Bu noktada bahçe düzenlemesi nasıl yapılır sorusunu sormak yerine bahçe düzenlemesi ne zaman yapılmalı sorusunu sormak daha iyi sonuçlar alınması açısından önemlidir.

Eğer ağaçların çiçek açacağı, tomurcukların ise çiçek açacağı zaman iyi belirlenmezse istenilen görüntü elde edilemeyebilir. Bahçe düzenlemesi ile yıllardır uğraşan kişilerin de bildiği üzere bahçe sadece bahar ve yaz aylarında döşenen bir alan değildir. Bahçe düzenleme zamanları iki kategoride incelenebilir. Birinci düzenleme kış biterken yapılır ikinci düzenleme ise yaz biterken. Bu yüzden zamanlamayı iyi ayarlamak çok önemlidir.

Yaz Bahçesi İçin Dekorasyon Modelleri Nelerdir?

Bahçeleri düzenlerken evin diğer kısımlarında da olduğu gibi birçok farklı alternatif yol vardır. Bahçenin düzenlenmesi için ilk olarak bahçenin boyutunu iyi ölçmek gerekir. Alanın genişliği ya da darlığı göz önüne alınarak kullanılacak olan eşyaların seçilmesi önem arz etmektedir. Az eşya kullanılırsa daha model doğal bir görünüm elde edilebilir. Evlerin boğucu havasından kurtulup bahçede huzuru bulmak isteyen kişiler ‘az eşya daha çok çiçek’ fikrini takip edebilirler. Kimi insan bahçe düzenlemesi için renkli çiçekleri kullanırken, kimisi bahçesinde küçük bir havuz eşliğinde oturma alanı yapmak ister.

Doğayı tamamen hissetmek isteyen kişiler ise çimenlik alanı ön plana çıkaracak modeller seçebilirler. Hangi model seçilirse seçilsin en önemli husus bahçenin bakımıdır. Çünkü hava şartları göz önüne alındığı zaman bahçenin sulanması önem arz eder. Bahçe için dekorasyon modellerini birkaç başlık altında inceleyebiliriz. Evin içini de modern döşeyenler ve aynı tarzı yakalamak isteyenler için modern bahçe dekorasyonu önerilebilir. Bununla birlikte sade ve şık bir görünüm elde edilir. Eğer bahçe dendiği zaman akla ilk gelen şey çiçekler oluyorsa bu çiçeklerin seçiminde uzun ömürlü olup olmamalarına bakmak gerekir.

Yazlık evlerinin bahçeleri için çiçekler yerine uygun mobilyaların, havuzun ya da oturma alanlarının, kullanılması daha kullanışlı olabilir çünkü yazlıklara sadece yaz mevsimlerinde gidildiği düşünülürse çiçek ekmek pek yararlı olmayabilir. Son olarak bahçe nasıl döşenirse döşensin aydınlatma çok önemlidir. Açık hava olunduğu düşünüldüğünde enerjiden tasarruf yapmak için güneş enerjisi ile çalışan lambalar tercih edilebilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.