yazın saç dökülmesini önlemenin yolları

Yazın Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Saçların dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemdir. Gün içerisinde çok dikkat edilmiyor olsa da aslında saç dökülmesinin en büyük nedenleri gün içerisinde yaşadığımız ve maruz kaldığımız dış etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bir günde 100 tane saç telinin dökülüyor olması normal karşılanır iken çok sık yaşanan dökülmeler yerini endişelere bırakmaktadır.

Çok sayıda dökülmenin yaşandığını fark eden kişiler öncelikle bunun nedenlerini kendilerini düşünüp eğer geçerli bir sebep bulamıyor ve dökülme artan bir şekilde devam ediyor ise uzman birinden yardım alması daha doğru olacaktır. Saç dökülmesinin sebepleri havanın ısınmasına veya mevsim geçişlerine bağlı olabileceği gibi en büyük nedenlerinden biri de stres olmaktadır. Beslenme biçimi saçların ne kadar sağlıklı olabileceğini de göstermektedir. Ayrıca genetik yapının verdiği bazı etkenler, kansızlık gibi hastalıklar da saç sağlığını etkilemektedir.

Yaz aylarında dökülen saçlar için alınması gereken önlemler

Hem kadın hem de erkekte en çok yaşanan sıkıntılardan biri olan saç dökülmeleri yaz aylarına gelindiğinde güneşin daha fazla ısıtıyor olması ve tatil dönemlerinde deniz suyunun daha fazla yıpratması ile bu aylarda daha çok dikkat edilen bir durum haline gelmektedir. Şikayet edilecek boyuta gelinen saç dökülmesinden kurtulmanın bir çok yolu bulunmaktadır.

Özellikle kimyasal bakım ürünleri yerine doğal karışımlar kullanılarak saçlara gerekli olan vitamini sağlayabilirsiniz. Bu bakım ürünlerinden çoğu evimizde kullandığımız ürünlerdir. Bunlardan en çok tercih edilen, saç tellerini onarmak ayrıca saç derisine bakım yapmak için kullanılan zeytinyağı ile hindistan cevizi yağıdır. Bu iki yağ ile saç diplerine yapılacak olan düzenli masajlar saç köklerini canlandıracaktır.

Saç dökülmesini önlemek için bitkisel şampuanlar da bulunmaktadır. Evde yapılabilecek olan marul maskesi de düzenli olarak yapıldığında gözle görülür bir şekilde azalma sağlayacaktır. Limonun suyu saçlara canlılık katacaktır. Ezilmiş sarımsağın limon suyu ile krem kıvamına getirilerek maske yapılması da saçları canlandıracaktır. Saçlar için en önemli olan vitamin E vitaminidir ve 0 E vitamini bulunan bitki ise aloe vera bitkisidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.