zayıflamak için 5 spor önerisi

Zayıflamak İçin 5 Spor Önerisi

Zayıflama konusunda tercih edilebilecek onlarca farklı spor dalı ve egzersiz çeşidi saymak mümkündür. Fakat önemli olan, mümkün olduğunca süreci hızlandıracak ve en iyi sonucun alınmasını sağlayacak hareketler tercih etmektir. Yapılma mantıklarıyla ilişkileri açısından, bu onlarca spor arasında daha ağır basan beş spor dalı vardır ki bunlar gerçekten yüksek kalori sarfiyatına sebep olan, güç gerektiren spor dallarıdır.

Ağırlık Kaldırma Çalışmaları

Ağırlık kaldırmak, zayıflamak konusunda tercih edilmesi gereken bir numaralı aktivitedir. Çünkü bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, insanlar en çok ağırlık kaldırma çalışmaları yaparken kalori ve enerji harcamaktadırlar. Farklı bölgeleri çalıştıran ağırlık hareketlerinin uygulanmasıyla yapılan egzersizler ve doğru beslenme bir uyum içerisinde kullanıldığı taktirde mükemmel sonuç kaçınılmaz olmaktadır.

Fitness

Fitness, ağırlık kaldırma ve vücut geliştirme sporuyla çok karıştırılan aslında çok daha farklı bir spordur. Fitness sporu daha çok kardiyovasküler çalışmalara dayanmaktadır. Koşmak, bisiklet sürmek, tırmanış hareketleri gibi fiziksel aktiviteler buna örnek olarak gösterilebilmektedir. Buradaki amaç, ağırlıklar altına girip vücudun kaslarını çalıştırmak değil, enerji ve efor sarfiyatına dayanaraktan fit bir görünüme kavuşmaktır. Bu egzersizler ağırlık çalışmaları kadar olmasa da, kilo vermeye yardımcı olan faydalı çalışmalardır.

Yüzmek

Bütün vücut kaslarının aynı anda çalıştırıldığı mükemmel bir spordur. Yüzerken insanlar zorunlu olarak omuz, kol, sırt, bacak, boyun ve karın kaslarını çalıştırmak durumundadırlar. Ayrıca suyun içerisinde zorunlu olarak yapılması gereken nefes kontrolleri ve sarf edilen efor sayesinde yüksek oranda kalori harcanmaktadır.

Boks

Aslında bütün dövüş sporları büyük ölçüde kalori sarfiyatı sağlamaktadır. Fakat boks sporunun antrenman koşullarının ağırlığı ve çalışmalar sırasında yapılan çok kapsamlı fiziksel aktiviteler onu bu konuda biraz daha farklı kılmaktadır. Boks sporunda kardiyovasküler egzersizlerin hemen hemen hepsi kullanılır. Bununla birlikte bir takım ağırlık çalışmaları da yapılmaktadır. Belli bir tempoda yapılan yumruk atma ve belli bir ritim ile hareket etme göründüğü kadar kolay olmayıp, gerçekten insan vücudunu zorlayıcı nitelikte hareketlerdir.

Crossfit

Crossfit sporu, dünyada uzun süredir popüler olan bir spor dalı olsa da ülkemizde yeni yeni keşfedilmeye başlanan bir spor dalıdır. Zayıflama konusunda spor salonlarına başvuran insanlara, profesyonel eğitmenler tarafından bu spor artık son derece tavsiye edilen bir öneri olarak sunulmaktadır.

Fitness ve ağırlık kaldırma çalışmaları bu sporda ikili bir uyum içerisinde kullanılmaktadır. Vücudun farklı bölgelerine hitap eden ve vücudun farklı özelliklerini geliştirmeyi amaçlayan hareketler, farklı günlerde vücuda yüklenmektedir ve kalori sarfiyatının yüksek olmasını sağlamaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.