zeytinyağlı kereviz nasıl yapılır

Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Kereviz Yemeği Tarifi (2 kişilik)

Malzemeler

1 tane kereviz (yaprakları ile beraber)
3 yemek kaşığı zeytinyağı
2 tane havuç
2 tane patates
1 tane soğan
1 tane limon
Tuz
Su

Yapılışı:

Kerevizin temizliği ile işleme başlanır. Önce sirkeli su ile kereviz güzelce yıkanır. Sonrasında sapları kesilerek kenara ayrılır. Taban kısmı kesilir ve atılır. Daha sonra 1 parmak kalınlığında olacak şekilde daireler halinde kesilir, soyma bıçağı ile kabukları soyulur. Kabuğu soyulan kereviz parçaları kararmaması için limonlu suya atılır. Kenara ayrılan kereviz sapları ince ince kıyılır.

Sonrasında 1 adet soğanın kabuğu soyularak temizlenir. Ve çok küçük olmayacak şekilde doğranır.
2 adet havucun kabukları soyulur, temizlenir. Sonrasında soğanlardan biraz daha büyük olacak şekilde orta boyda küp küp doğranır. 2 adet patatesin kabuğu soyularak temizlenir ve havuçların boyunda olacak şekilde doğranır. 1 tane limon yuvarlak dilimler olacak şekilde kesilir.

Yemek yapılacak olan tencere orta ateşteki ocak üzerine koyulur. Az bir miktar su eklenir ve üzerine doğranmış soğanlar ilave edilir. Soğanlar su ile hafif kavrulunca doğranmış havuçlar ilave edilir, karıştırılır. Sonrasında doğranmış olan kerevizler ilave edilir ve bir tutam tuz eklenerek karıştırılır. Tencere kapağı kapatılarak bir süre pişmesi beklenir. Son olarak doğranmış patatesler tencereye ilave edilir. Tencere kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. Bu aşamaya kadar herhangi bir şekilde yağ kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

zeytinyağlı kereviz nasıl yapılır-1

Tencere kapağı açılarak bir miktar su eklenir ve üzerine 3 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Ocak ayarı kısık ateşe alınır bir süre pişmesi beklenir. Daha sonra malzemelerin üzerine çıkacak şekilde tekrar su eklenir. Kıyılmış olan kereviz yaprakları üzerine eklenir. Bir miktar tuz eklenir ve kapağı kapatılarak kısık ateşte pişmeye bırakılır. Kaynamaya başlayınca üzerine limon dilimleri dizilir, tencere kapağı kapatılır ve ocaktan alınarak bir süre dinlendirilir. Zeytinyağlı kereviz servis için hazır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.